Zakończyły się 10-letnie prace rewitalizacyjne poaustriackiego fortu 2 "Kościuszko" w Krakowie. W niedzielę mieszkańcy i turyści mogli podziwiać odnowiony fort oraz nowe parkowe otoczenie. Z okazji otwarcia przygotowano mnóstwo atrakcji.
Po 10 latach rewitalizacji można podziwiać fort 2 "Kościuszko" i jego otoczenie.
Fortowi udało się przywrócić jego dawny kształt, rewitalizując zniszczone tuż po II wojnie światowej bastiony.
Na Kopcu Kościuszki - tuż obok redakcji radia RMF FM - pojawili się w niedzielę żołnierze w historycznych mundurach, sanitariuszki i damy w dawnych sukniach.
Dla gości przygotowano szereg atrakcji, w tym m.in. spacer po pozostałościach austriackich bastionów i kaponier prowadzony przez znawcę Twierdzy Kraków dr. Krzysztofa Wielgusa, spotkanie z rekonstruktorami, zabawy plenerowe dla dzieci oraz forteczną grę terenową z nagrodami.
Szczególnie warto zabrać dzieci, żeby zobaczyły, jak to kiedyś wyglądało. Są tutaj grupy rekonstrukcyjne, wszystko wygląda świetnie - mówili reporterce RMF FM mieszkańcy, którzy przyszli zobaczyć odnowiony fort.
Jest to park jedyny w swoim rodzaju w Krakowie, a przede wszystkim w mojej ocenie ta sceneria jest niezwykle romantyczna, dlatego zapraszamy tu wszystkie zakochane i szczęśliwe pary do zdjęć i spędzania tu czasu - podkreśliła Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.
Mury są po zmroku podświetlane, dlatego widok jest naprawdę niezwykły.
Władze miasta zapowiadają, że teren ten ma pełnić funkcje kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne. Zgodnie z planami, na terenie parku utworzone zostaną ścieżki dydaktyczne w zakresie zieleni fortecznej i fortyfikacji, wyposażone w odpowiednie tablice informacyjne.
Przewidziana została również część o charakterze amifiteatralnym, gdzie będzie można zorganizować kino letnie, koncerty muzyczne, a przestrzenie hangarów i kaponier będą mogły służyć jako miejsce dla wystaw plenerowych.
Prace przy zabytku sfinansowano ze środków własnych gminy, wsparcia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Austriacka Twierdza Kraków, w skład której wchodził fort 2 "Kościuszko", powstała po 1848 roku. Rozbudowywana była w kilku etapach do roku 1914.
Spośród ponad 50 wybudowanych wtedy fortów w Krakowie zachowały się w całości lub z niewielkimi zmianami 44 obiekty.