Smoki opanują Kraków. W pierwszy weekend czerwca (3-4.06) pofruną, pojeżdżą, zatańczą, poświecą, rozbawią, może nawet odrobinę postraszą mieszkańców miasta, zwłaszcza tych najmłodszych. Przed nami 22. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska.
Tym razem hasło parady to: WIELKI ODLOT. Nie ma motywu przewodniego, dla twórców baśniowych stworów. Ogranicza ich tylko własna wyobraźnia.
Przez dwa dni w pobliżu Wawelu, przy Smoczej Jamie odbędzie się Smoczy Piknik Rodzinny. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku.
Przez dwa dni w pobliżu Wawelu, przy Smoczej Jamie odbędzie się Smoczy Piknik Rodzinny. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku.
W sobotę 3.06 o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem rozpocznie się Wielkie Widowisko Plenerowe z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Wtedy zaprezentują się smoki wykonane przez profesjonalistów. Jak powiedział RMF FM, jeszcze ustalany jest dokładna lista potworów, które się zaprezentują. W teatralnych magazynach czeka aż 45 potworów.
Smoki biorą się z wyobraźni, a jeśli chodzi o techniczne wykonanie, to one powstają dzięki zmyślności, fachowości i chęci zabawy naszych kolegów z pracowni plastycznych i krawieckich. To są miejsca, gdzie smoki się rodzą w sensie fizycznym - mówi dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.
Obiecuje, że zobaczymy też "pierworodnego" czyli najstarszego smoczego stwora teatru. Nazywa go "Czeski-niebieski", bo powstał we współpracy ze specjalistami z Pragi.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy w niedzielę 4.06 o godz. 12.00. Prawie 30 smoków przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny. Część z nich powalczy na scenie o tytuł Najpiękniejszego. Od lat w konkursie startuje Podgórskie Centrum Kultury. Stworzyło go kilkadziesiąt dzieciaków wraz z opiekunką, Sabiną Czerniawską, instruktorką plastyki w Centrum Kultury Podgórza.
Smok nie może mieć więcej niż 15 metrów i trzymamy się tych wymiarów. Ma na imię Pegragonus i nie jest sam, tylko ze szkołą latania. Ma skrzydła i będzie miał grupę asystujących mu małych smoczków, małych lotników - wyjaśnia Sabina Czerniawska.
Smok ma piękną białą skórę, ale mieni się wieloma kolorami. Powstał m.in. ze starych programów centrum, ma więc wymiar ekologiczny.
Nie jest łatwo zrobić smoka - przyznaje jedna z uczestniczek zajęć - najpierw trzeba uformować ciało, a potem trudno się robi, bo trzeba wszystko sklejać klejem. Nasz jest dziewczynką.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturową mapę Krakowa - przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata. Imprezie patronuje RMF FM.