"Jestem dumny, że mogę pracować z naszymi polskimi partnerami" - mówił gen. Bryan P. Fenton, dowódca Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM), który przebywał w Polsce.
Gen. Fenton spotkał się z gen. dyw. Sławomirem Drumowiczem, dowódcą Wojsk Specjalnych w Polsce oraz z przebywającymi w tym rejonie oddziałami amerykańskich i polskich sił specjalnych.
Relacje wojskowe między Stanami Zjednoczonymi a Polską nigdy nie były silniejsze. Widzimy to każdego dnia, nie tylko jako sojusznicy NATO, ale jako partnerzy dwustronni. Jestem dumny, że mogę pracować z naszymi polskimi partnerami. Nasze relacje jako przyjaciół i sojuszników, stojących ramię w ramię, są kluczowe dla regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. Doceniamy ich niezłomne zaangażowanie i partnerstwo, zwłaszcza w obecnej sytuacji w tej części Europy - powiedział gen. Fenton. Podziękował także za gościnę.
Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) jest jednolitym dowództwem bojowym, które szkoli, organizuje, wyposaża i rozmieszcza amerykańskie Siły Operacji Specjalnych, aby wspierać geograficzne dowództwa bojowe USA na całym świecie.
Amerykańskie Siły Operacji Specjalnych prowadzą globalne działania specjalne jako część połączonych sił, w porozumieniu z agencjami rządu USA, sojusznikami i partnerami. Ich celem jest ochrona i realizacja polityki i celów Stanów Zjednoczonych, poprzez wsparcie trwałych, sieciowych i rozproszonych operacji i kampanii dowództwa bojowego przeciwko państwowym i niepaństwowym podmiotom.
Gen. Bryan P. Fenton jest 13. w historii szefem Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) z siedzibą w MacDill Air Force Base na Florydzie.
19 lutego 2009 roku w Krakowie sekretarz obrony USA Robert Gates i ówczesny minister obrony narodowej Bogdan Klich podpisali porozumienie o współpracy między United States Special Operations Command i Dowództwem Wojsk Specjalnych (POLSOCOM).
Dowództwo Operacji Specjalnych USA przyznaje odznaczenie za wybitny wkład w operacje specjalne. Otrzymało go do tej pory tylko sześciu obcokrajowców, w tym trzech Polaków. W 2010 roku uhonorowano gen. dyw. Włodzimierza Potasińskiego (pośmiertnie), a w 2014 roku gen. bryg. Piotra Patalonga i Jerzego Guta.