Zamek Królewski na Wawelu otrzymał dwie prestiżowe statuetki Sybilla 2022. Nagrodzony został zjawiskowy Nowy Skarbiec Koronny w kategorii "Nowe i zmodernizowane wystawy stałe". Do Skarbca trafiła też Nagroda Publiczności, która w tym roku została wręczona po raz pierwszy w historii konkursu.
Te dwa laury, uznawane za synonim Oscarów w środowisku muzealników, ogromnie nas cieszą. Są wyrazem uznania specjalistów dla ciężkiej i pełnej zaangażowania pracy całego zespołu Zamku Królewskiego na Wawelu. Zapewniam jednak, że nikt z nas nie pracuje dla nagród, choć są one znaczącym powodem do radości. Misją każdego wawelczyka, z którą autentycznie się identyfikujemy, jest szerokie upowszechnianie i udostępnianie bezcennej w skali świata, królewskiej kolekcji. Dlatego szczególnie dziękujemy naszym gościom, naszym zwiedzającym, że uznali Skarbiec Koronny za najważniejsze wydarzenie muzealne roku 2022. To wyjątkowy moment - pierwsza w historii statuetka w tej kategorii należy do Wawelu! Choć warto dodać, że w zeszłym roku odbyło się pilotażowe głosowanie, w którym też triumfowaliśmy z wystawą "Wszystkie arrasy króla...". Zapewniam, że nie zamierzamy się zatrzymać i już 14 września otworzymy kolejną spektakularną wystawę w iście królewskim stylu, obrazującą kulturę i sztukę doby Jagiellonów w czasach największej świetności dynastii - komentuje prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Nagrody Sybilla są najwyższą formą uznania najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami. Sybilla to też propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnej oraz nieocenione źródło wiedzy o historii oraz kierunkach rozwoju polskiego muzealnictwa.
Organizatorem Konkursu jest rokrocznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, którego rolą jest wyznaczanie standardów w muzealnictwie, kreowanie warunków jego rozwoju, upowszechnianie jego osiągnięć jak również sieciowanie polskich muzeów.
Podczas uroczystej gali wyróżnionym i nagrodzonym muzeom wręczono dyplomy oraz statuetki Sybilli. Muzea nagrodzone w poszczególnych kategoriach otrzymały też przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrody finansowe.
W tym roku po raz pierwszy wręczono statuetkę Sybilli przyznaną przez muzealną publiczność. W zorganizowanym przez NIMOZ internetowym głosowaniu brały udział wszystkie muzea nominowane przez jury do nagrody Sybilla w poszczególnych kategoriach konkursowych.
Podsumowanie 43. edycji Sybilli oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w Zamku Królewskim na Wawelu, który w poprzedniej Sybilli zdobył Grand Prix za wystawę "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" oraz zwyciężył w pilotażowo zorganizowanym plebiscycie publiczności.
Jury konkursowe tegorocznej edycji Sybilli dokonało oceny ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku muzealnych projektów, przesłanych w ramach sześciu kategorii konkursowych:
- konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury,
- edukacja,
- projekty naukowo-badawcze,
- nowe i zmodernizowane wystawy stałe,
- wystawy czasowe,
- inwestycje.
Muzeum Narodowe w Krakowie
RYTOWNICTWO JOACHIMA LELEWELA. KATALOG MATRYC GRAFICZNYCH I RYCIN LELEWELA ZE ZBIORÓW MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE
Muzeum Niepodległości w Warszawie
KONSERWACJA TYNKÓW Z INSKRYPCJAMI W CELACH WIĘZIENNYCH W MAUZOLEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA
Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy
KONSERWACJA SAMOCHODU POŻARNICZEGO STAR 20 Z 1953 ROKU ZE ZBIORÓW DZIAŁU HISTORII POŻARNICTWA MUZEUM W PRZEWORSKU
Muzeum Architektury we Wrocławiu
LABORATORIUM ARCHITEKTURY
Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego
ŚPIEWAJĄCE AKWARELE. ZAMIENIAMY POSTUMENTY NA INSTRUMENTY
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
PROJEKT I WYKONANIE-MISTRZ RZEŹBIARSTWA FRANZ WAGNER Z KŁODZKA
Muzeum Narodowe w Kielcach
MUZEOTERAPIA - SPOSÓB NA TRUDNE CZASY. KONFERENCJA NAUKOWA
Muzeum Śląskie w Katowicach
PROJEKT NAUKOWO-BADAWCZY DOTYCZĄCY EDYCJI ŹRÓDEŁ W POSTACI TEKSTÓW ŹRÓDŁOWYCH Z TZW. ARCHIWUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH ZAWIERAJĄCEGO MATERIAŁY PIERWOTNE, CZYLI WYTWORZONE W LATACH 1919-1921
Muzeum w Gliwicach
HALSZTACKIE CMENTARZYSKO KULTURY ŁUŻYCKIEJ W ŚWIBIU (STANOWISKO. 16), POWIAT GLIWICKI
Muzeum Fotografii w Krakowie
CO ROBI ZDJĘCIE?
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
KOLEKCJONERSTWO POTOCKICH
Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki
NOWY SKARBIEC KORONNY
Muzeum Narodowe w Lublinie
TAMARA ŁEMPICKA. KOBIETA W PODRÓŻY
Muzeum Narodowe w Warszawie
WITKACY. SEJSMOGRAF EPOKI PRZYSPIESZENIA
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
ABAKANOWICZ. TOTALNA
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
LEŚNICTWO - ZESPÓŁ ZABYTKOWYCH BUDYNKÓW DAWNYCH OSAD LEŚNYCH W PARKU ETNOGRAFICZNYM MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W KOLBUSZOWEJ
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
MAGAZYN STUDYJNY MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI
Muzeum Narodowe w Kielcach
MODERNIZACJA MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W WIŚLICY JAKO ODDZIAŁU MUZEUM NARODOWEGO W KIELCACH