Ponad 193 tysiące złotych zebrano w czasie tegorocznej edycji charytatywnego SMYK FEST-u w Myślenicach. Wszystkie środki trafią do trójki podopiecznych Fundacji Akuratna - Oli, Franka i Kuby.

REKLAMA

SMYK FEST odbył się w Myślenicach w dniach 18-20 sierpnia. Była to już piąta edycja tej wyjątkowej imprezy i druga pod patronatem RMF FM. Dokładny wynik tegorocznej zbiórki to 193 438,90 złotych.

Na myślenickim rynku stanęła scena, na której przez dwa dni występowały gwiazdy. Bilety wstępu na ich koncerty były jednocześnie charytatywnymi cegiełkami, a środki z ich sprzedaży trafią do trójki podopiecznych Fundacji Akuratna - Oli, Franka i Kuby. Pomogą m.in. w sfinansowaniu ich leczenia i rehabilitacji.

Na festiwalowej scenie zaprezentowali się w tym roku: Meek, Oh Why?, Zalia, Tribbs, Wiktor Dyduła, Rubens i zespół Organek. Ich koncerty były dostępne dla osób głuchych i niedosłyszących dzięki pętli indukcyjnej i napisom na żywo.

Organizatorzy podkreślają, że w czasie tegorocznej edycji festiwalu pracowało ponad 60 wolontariuszy. Fundacja Akuratna nie pobiera żadnej prowizji od prowadzonej zbiórki, dlatego 100 proc. środków przekazanych do puszek i zebranych w innej formie trafi do jej podopiecznych.

Eremefki i inne festiwalowe smakołyki

Charytatywną zbiórkę można było wesprzeć również kupując festiwalowe smakołyki. Były to m.in. żółto-niebieskie eremefki przygotowane przez współpracującą z Fundacją Akuratna Sylwię Bałę. Kolejny już raz monodesery w kolorach RMF FM cieszyły się dużą popularnością. Kosztowały ich również muzyczne gwiazdy myślenickiego festiwalu.

W festiwalowym menu pojawiła się też m.in. pyszna mrożona herbata i chrupiące nuggetsy.

Troska o zdrowie i atrakcje dla najmłodszych

Zgodnie z festiwalową tradycją, uczestnicy imprezy i mieszkańcy Myślenic zachęcani byli do odwiedzania miasteczka zdrowia. Można było tam oddać krew, dołączyć do bazy dawców szpiku czy skorzystać z porad specjalistów - m.in. dermatologa czy kardiologa.

Trzeci dzień festiwalu wypełniły atrakcje dla najmłodszych. Na myślenickim Zarabiu otwarto dla nich miasteczko balonowe.

Wiktor Dyduła / Maciej Nycz / RMF FM
/ Maciej Nycz / RMF FM
Wiktor Dyduła / Maciej Nycz / RMF FM
Wiktor Dyduła / Maciej Nycz / RMF FM
/ Maciej Nycz / RMF FM
/ Maciej Nycz / RMF FM
/ Maciej Nycz / RMF FM

Franek, Kuba i Ola - to do nich trafią środki zebrane w czasie festiwalu

Pieniądze zebrane w czasie tegorocznej edycji charytatywnego festiwalu trafią do trójki podopiecznych Fundacji Akuratna. To Franek Foremny, Kuba Starzak i Ola Dzwonek.

Jak informuje fundacja, u Franka w sierpniu 2022 r. wykryto neuroblastomę - złośliwy nowotwór układu nerwowego. To dziecięcy, bardzo rzadki nowotwór o agresywnym przebiegu, często oporny na leczenie. Dzięki dotychczasowej pomocy udało się zrealizować bardzo kosztowną immunoterapię w Barcelonie, dzięki czemu chłopiec jest w remisji. Obecnie przechodzi szereg badań obrazowych kończących pierwszy etap leczenia. Kolejny etap to podanie szczepionki przeciwko wznowie, która dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych. Na ten cel trzeba zebrać blisko milion złotych.

Listopad 2021 r. diametralnie zmienił życie Kuby, drużynowego Hufca ZHP Myślenice. Doznał on poważnego wypadku samochodowego i trafił do szpitala w stanie krytycznym.

Dzięki znakomitej opiece lekarskiej i naszej pomocy, Kubę udało się wybudzić ze śpiączki. Obecnie uczy się jeść samodzielnie, jest rehabilitowany średnio 60 h tygodniowo i uczy się mówić. Przed nim poważna operacja stóp i dłoni. Teraz czas na nasze zaangażowanie i pomoc, aby pozwolić Kubie wrócić do możliwie jak najlepszego stanu zdrowia. Miesięczny koszt rehabilitacji i leczenia to ponad 25 tys. zł - tłumaczył Krystian Stopka z Fundacji Akuratna.

Ola - trzecia beneficjentka tegorocznej edycji SMYK FEST-u - urodziła się w październiku 2022 roku z poważną wadą uszu. Jej obydwa kanały słuchowe są zrośnięta, a małżowiny uszne niewykształcone. Dziewczynka jest zupełnie głucha, co powoduje nieprawidłowy rozwój mowy oraz brak odbierania bodźców z otaczającego ją świata. Aby mogła słyszeć i prawidłowo się rozwijać, niezbędne są 3 operacje w USA - chodzi o otwarcie kanałów słuchowych oraz rekonstrukcję małżowin usznych.