Policja bada okoliczności śmierci starszego małżeństwa w Łękawce pod Tarnowem (Małopolskie). 83-latka i 79-latkę znalazł w ich domu krewny w Boże Narodzenie. Wśród możliwych przyczyn zgonu jest zatrucie czadem.

REKLAMA

O śmierci seniorów poinformował policję krewny rodziny. Przyszedł do starszego małżeństwa w Boże Narodzenie rano, bo nie mógł się dodzwonić.

Kiedy nie otwierali drzwi, siłowo wszedł do budynku. Wtedy zobaczył, że 83-letni mężczyzna i jego 79-letnia żona nie żyją.

Jeszcze dzień wcześniej w tym domu odbywała się rodzinna wieczerza wigilijna.

Badamy przyczyny i okoliczności zdarzenia. Ciała zostały zabrane do badań patomorfologicznych. Zgon nastąpił na pewno kilka godzin przed znalezieniem ich - powiedział rzecznik prasowy tarnowskiej policji Paweł Klimek.

Według doniesień medialnych para zatruła się czadem, jednak - jak zaznaczył rzecznik policji - nic nie wskazywało na taką przyczynę, m.in. urządzenia były wyłączone.

Na ciele seniorów nie znaleziono śladów wskazujących na udział osób trzecich.

Czad - cichy zabójca

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić życie nasze oraz naszych bliskich.

W minione święta strażacy odnotowali 78 interwencji w związku z emisją tlenku węgla. Czadem zatruły się 22 osoby.

Od 1 października takich interwencji strażacy mieli 1225. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla 32 osoby straciły życie, a 405 odniosło obrażenia.

Zatrucie czadem - objawy

Duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, senność, nudności, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony i nieregularny - to alarmujące objawy, które mogą być sygnałem podtrucia czadem.

Osoba zaczadzona czuje się osłabiona, znużona. Zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest bierna i nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny i traci przytomność.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • Jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, najlepiej na zewnątrz, by zapewnić dopływ świeżego powietrza;
  • Rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go, żeby go nie wyziębić;
  • Wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe - tel. 999, straż pożarna - tel. 998 lub 112);
  • Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Zamontuj czujnik tlenku węgla!

Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Jej podstawowym celem jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.