Ponad 25 metrów ma najwyższa palma, która wygrała 63. konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej. Do konkursu zgłoszono w sumie 55 palm.

REKLAMA

Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /
Opis / RMF FM, Jacek Skóra /

Jak co roku, przy okazji konkursu, w Lipnicy Murowanej odbyły się występy zespołów ludowych, a także jarmark wielkanocny z rękodziełem artystycznym.

Wykonawcą najwyższej palmy okazał się 24-letni Andrzej Goryl wraz z rodziną. Jego dzieło liczy 25,25 m wysokości. Również w poprzednim roku ten mieszkaniec Lipnicy Górnej zwyciężył konkurs - wówczas jego palma była o ponad 1 cm wyższa niż tegoroczna. Andrzej Goryl jest również twórcą rekordowo wysokiej palmy, mierzącej 37,78 m - rekord ustanowił w 2019 r.

Grand Prix w kategorii palma wysoka otrzymała rodzina Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej (praca na 19 m). W kategorii palmy średnie zwyciężyła klasa 1B ze Szkoły Podstawowej w Rajbrocie (7,6 m). Pierwsze miejsce w kategorii palmy niskie zajęli Natalia i Bartłomiej Machał z Lipnicy Murowanej (7 m).

Jury oceniło nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.

Jeśli chodzi o palmy dziecięce, to wykonawcy każdej z nich otrzymali dyplom i nagrodę rzeczową. Dodatkowo nagrody rzeczowe dla autorów trzech palm dziecięcych ufundował wójt gminy.

Przygotowania do konkursu trwają nawet kilka miesięcy

Aby zrobić wielkanocną palmę - taką, jakie można było podziwiać w Lipnicy Murowanej w Małopolsce - potrzeba nawet kilku miesięcy. Prace zaczynają się zazwyczaj po Bożym Narodzeniu.

Twórcy najwyższych i najpiękniejszych palm wielkanocnych rywalizowali w Lipnicy Murowanej już po raz 63. Zawsze są one oceniane przez plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu.

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były w całej katolickiej Europie. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia.