Poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany w poniedziałek przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Był jedynym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, ale zagłosowało za nim jedynie 13 spośród 21 radnych PiS.

REKLAMA

Łukasz Kmita nie został wybrany na marszałka, choć Prawo i Sprawiedliwość w 39-osobowym sejmiku ma większość 21 mandatów (Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga - 6).

Za jego kandydaturą opowiedziało się jedynie 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się. Jeden głos był nieważny. Głosowanie było tajne.

Sprawdzony w czasach pandemii

Radny Rafał Stuglik, rekomendując Łukasza Kmitę na marszałka województwa małopolskiego w imieniu klubu PiS, podkreślił, że kandydat ma bogaty życiorys samorządowy.

Nasz kandydat to stosunkowo młoda osoba, ale dała się poznać jako bardzo prężny, skuteczny samorządowiec, ale jednocześnie wszyscy go pamiętamy jako wojewodę małopolskiego, który działał w niezmiernie trudnych warunkach, m.in. pandemii - wskazywał.

Grzegorz Małodobry z klubu Koalicji Obywatelskiej ocenił podczas sesji, że kandydat PiS, który jest posłem, a nie radnym, "w jakiś sposób został przywieziony w teczce".

Łukasz Kmita dziękował poprzedniemu zarządowi województwa z marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele i zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, to zamierza kontynuować jego politykę dotyczącą zrównoważonego rozwoju województwa.

Rozłam w klubie PiS

Podczas głosowania w klubie PiS doszło jednak do rozłamu. Jego oponenci wskazywali, że nie jest radnym sejmiku, lecz posłem; niektórzy byli także rozczarowani jego wynikiem w wyborach na prezydenta Krakowa (zajął trzecie miejsce z wynikiem 19,79 proc., przegrywając w I turze z Aleksandrem Miszalskim oraz Łukaszem Gibałą).

38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS.

Tuż po przegranym głosowaniu podziękował tym, którzy poparli jego kandydaturę. Dla mnie nic się nie zmienia - dalej będę pracował na rzecz Małopolski, a jestem przekonany, że będzie to korzystne dla naszego regionu - podsumował poseł Kmita.

Jan Duda przewodniczącym sejmiku

Wcześniej na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego został ponownie wybrany Jan Tadeusz Duda (ur. 1949), profesor nauk technicznych, profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko. Funkcję tę pełnił już w latach 2019-2024.

W poniedziałkowym głosowaniu opowiedziało się za nim 20 radnych, a 17 było przeciw. Jeden głos był nieważny.