10 tys. gospodarstw domowych - 6 tys. w Krakowie i 4 tys. w gminach wokół Krakowa - odwiedzą ankieterzy, by zapytać, w jaki sposób podróżują ich mieszkańcy. Zapytają o korzystanie z własnych pojazdów, z komunikacji zbiorowej i o to, jak dużo czasu zajmują dojazdy.
Kompleksowe Badania Ruchu 2023 rozpoczną się 10 maja i potrwają do 17 czerwca. Obejmą 36 gmin. Ankieterzy będą prowadzić wywiady w gospodarstwach domowych w każdą środę, czwartek i piątek po g. 17.00 oraz w soboty po g. 10.00.
Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób i czym podróżują mieszkańcy Krakowa i gmin ościennych, jak dużo czasu zajmują im dojazdy i gdzie się przesiadają - mówi Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego w Urzędzie Miasta Krakowa.
Ankieterzy mają rozmawiać nie tylko z dorosłymi, ale też z najmłodszymi domownikami o tym, jakie środki transportu wybierają w drodze do pracy i do szkoły.
Wszystko wokół nas się zmienia. Coraz więcej jest rowerów i hulajnóg, a część osób wybiera komunikację miejską. Tak będziemy rozwijać miasto, by było ono przyjazne pod względem transportu, a infrastruktura była przystosowana do preferencji mieszkańców - dodał Nowak.
Władze miasta liczą, że uda się zebrać głosy w sumie 25 tys. osób.
Oprócz wizyt w domach, ankieterzy mają zrealizować 800 krótkich ankiet na parkingach park & ride. Badania te będą wykonywane w godz. 6.00-9.00 oraz 15.00-17.00 we wtorki, środy i czwartki.
Każdy ankieter działający na zlecenie Krakowa będzie miał identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, numerem służbowym, nazwą pracodawcy, nazwą projektu. Będzie tam także numer kontaktowy do kierownika badań i pieczęć Krakowa. Ankieterzy będą mieć list polecający prezydenta miasta.
Badania realizuje na zlecenie miasta wyłonione w przetargu konsorcjum warszawskich firm: IBC Advisory SA, CBM Indicator Sp. z o.o., MWG Studio Sp. z o.o.
Ich efektem będzie szczegółowy raport o nawykach komunikacyjnych mieszkańców krakowskiego obszaru metropolitalnego.