Krakowska kładka o. Bernatka weszła w drugi etap remontu. Przy drodze dla rowerów, od strony mostu Piłsudskiego, siatka balustradowa zostanie zastąpiona stalowymi prętami. Przy okazji zostaną usunięte tysiące kłódek zostawionych przez zakochanych.

REKLAMA

Prace remontowe zaczęły się w poniedziałek. Rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa Krzysztof Wojdowski przypomniał, że to kontynuacja robót rozpoczętych w pierwszym kwartale tego roku. Wymieniono wówczas balustradę w ciągu dla pieszych. Zamiast siatki balustradowej zainstalowano pręty ze stali nierdzewnej. Usunięto także ważące w sumie 3 tony kłódki, które mają zostać przetopione i posłużyć do skonstruowania ławeczki. Rozwiązanie zaproponowali uczestnicy specjalnej ankiety ZDMK z 2022 r.

Remont rowerowej strony ma nie tylko poprawić estetykę, ale i bezpieczeństwo. Siatki w niektórych miejscach barierek były bowiem dziurawe. Do uszkodzeń przyczyniali się także sami właściciele kłódek, którzy po "odkochaniu się" wyrywali swoje pamiątki.

W czasie prac ruch rowerowy zostanie skierowany na ciąg pieszy, usytuowany po drugiej stronie obiektu. Zakończenie robót i przywrócenie stałej organizacji ruchu planowane jest na 31 października br. Koszt tego remontu to ok. 600 tys. zł.

Kładka ku pamięci inicjatora budowy krakowskiego szpitala

Kładka pieszo-rowerowa ojca Bernatka, łącząca Kazimierz z Podgórzem, powstała w 2010 r. w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej konstrukcja składa się ze 145-metrowego stalowego łuku, do którego podwieszono dwa pomosty - jeden dla pieszych i drugi dla rowerzystów. Nazwa przeprawy pochodzi od nazwiska zakonnika Laetusa Bernatka, głównego inicjatora budowy szpitala Bonifratów w Krakowie.

Kłódki stały się nieodłącznym elementem kładki nad Wisłą od początku jej istnienia, choć nie były tam przewidziane - zawieszali je zakochani jako symbol ich wiecznego i nierozerwalnego uczucia.