Uniwersytet Jagielloński przechodzi częściowo na zdalne nauczanie w związku z planowanymi drastycznymi podwyżkami cen prądu. Rektor UJ ogłosił pięć terminów w I semestrze, kiedy studenci będą się uczyć zdalnie. Zajęcia online zimą planuje też krakowska Akademia Sztuk Teatralnych.

REKLAMA

Jak informowaliśmy pod koniec września, Uniwersytet Jagielloński poważnie rozważa zmiany w organizacji nauczania w związku ze wzrostem kosztów utrzymania obiektów. Rozważano plan oszczędnościowy i awaryjny.

Ostatecznie rektor UJ prof. Jacek Popiel zarządził, że w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 zajęcia w formie zdalnej odbędą się w terminach: od 29 do 30 października, od 2 do 6 listopada, od 17 do 22 grudnia, od 3 do 5 stycznia 2023 r., od 7 do 8 stycznia.

Rektor UJ o ponurych perspektywach finansowych mówił m.in. na konferencji prasowej przed inauguracją roku. Uczelnia otrzymała ofertę na dostawę energii elektrycznej o 700 proc. wyższą, czyli za rok o ok. 154 mln zł więcej niż płaci dotychczas.

Zajęcia zdalne w określonych terminach są elementem planu awaryjnego UJ. Uniwersytet rozważa również wprowadzenie do końca semestru nauki stacjonarnej od poniedziałku do czwartku, zajęcia kończyłyby się najpóźniej o godz. 18.00.

Rektor podkreślił, że problem ma całe środowisko akademickie, co jest związane "z niskim wzrostem wysokości subwencji stanowiącej podstawę funkcjonowania uczelni, z inflacją, a przede wszystkim ogromnym wzrostem źródeł energii i tym samym kosztów utrzymania i funkcjonowania szkół".

Kłopoty Akademii Sztuk Teatralnych

Dużych kłopotów w związku z rosnącymi drastycznie cenami energii obawiają się także rektorzy innych uczelni w Krakowie i całej Polsce.

Podczas inauguracji roku akademickiego w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych "niestety pojawić musiały się również dramatyczne słowa na temat trudnej sytuacji finansowej Akademii, konieczności wdrożenia drastycznych oszczędności, a także wspólnego protestu sformułowanego podczas Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych" - czytamy na stronie uczelni.

Uczelni brakuje pieniędzy. Jestem naprawdę zrozpaczona stanem finansów Akademii. Nie mamy na życie. Musimy wprowadzić drastyczne oszczędności kosztem studentów, z zajęciami online w zimowych tygodniach włącznie. Postaramy się, żeby było ich jak najmniej - mówiła rektor AST Dorota Segda, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Zapowiedzi ministra

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział we wtorek podczas inauguracji roku na Akademii Górniczo-Hutniczej, że działania resortu zmierzające do uniezależnienia się od rynkowej regulacji cen energii są zakrojone bardzo szeroko.

Gwarantuję wszystkim rektorom uczelni krakowskich, małopolskich i z całej Polski, że ceny energii zostaną uregulowane - zapewnił minister.