Już w czwartek rozpoczyna się w Krakowie 7. edycja Biennale Architektury Wnętrz. Poprzednie edycje były skierowane głównie do środowiska akademickiego. Tym razem formuła ma być bardziej otwarta i skierowana także do profesjonalistów. To impreza, która docenia najlepszych projektantów wnętrz i uczy myślenia o projektowaniu w szerszym kontekście, nie tylko rzemieślniczym, ale także artystycznym.

REKLAMA

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia odbywa się konkurs studencki oraz konkurs dla profesjonalistów, open call na dzieło przestrzenne oraz konferencja naukowa, podczas której głównymi tematami będzie sztuka, design, technologia i wiedza.

Konkurs studencki ogłoszono na opracowanie wnętrz, przestrzeni dla dizajnu w Hotelu Cracovia. Chodziło o stworzenia miejsca aktywności artystycznej i kreatywnej.

Chcieliśmy zachęcić studentów do zdefiniowania na nowo przestrzeni ekspozycyjnych, określenia na nowo jakie funkcje spełniają - mówi kurator Biennale dr Patrycja Ochman Tarka.

Konferencja naukowa "Design as knowledge" to będzie m. in okazja do dyskusji polskich i zagranicznych prelegentów. Konferencje można potraktować jako interdyscyplinarne forum rozmowy o architekturze wnętrz, ma ona stanowić ważne spotkanie ludzi wielu dyscyplin, których łączy sztuka projektowania.

Open call na dzieło przestrzenne to niezwykle inspirująca propozycja dla osób, które fascynują się wpływem przestrzeni na relacje. Znajdziemy tu szereg przedmiotów i instalacyjnych rozwiązań, które nie mają swojej praktycznej funkcji, ale które można wykorzystać w realnych instytucjach i innych wnętrzach.

Projektowanie jest sztuką, zaciera się granica miedzy sztuką czystą a sztuką użytkową. Zapraszamy naszych odbiorców tutaj, żeby pokazać im, że projektowanie nie musi być czysto funkcjonalne. Nie muszą to być mieszkania, ani wnętrza publiczne, mogą to być eksperymenty, działania mocno koncepcyjne, które maja za zadanie badać przestrzeń, relacje między użytkownikami a przestrzenią - tłumaczy Patrycja Ochman Tarka.

Nowością w tegorocznym programie jest konkurs dla profesjonalistów na wnętrza zbudowane 2019 - 2022.

Czujemy misję, żeby zerwać ze stereotypowym postrzeganiem roli architekta wnętrz, chcieliśmy pokazać złożoność działań tego zawodu. Projektowanie to nie jest tylko programowanie otoczki zewnętrznej. Nie zatrzymujemy się tylko na tym, co widać z wierzchu, ale angażujemy się w proces, który polega na analizowaniu kontekstu, potrzeb użytkownika, wymagań, a wszystko jest okraszone naszą wrażliwością na światło, kolor, faktury - opowiada kuratorka Biennale dr Małgorzata Zbroińska - Piątek.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: wnętrza prywatne i wnętrza użyteczności publicznej. Projektanci prezentowali zarówno szablonowe projekty, które odzwierciedlają to, co się dzieje na rynku. Ale były też projekt,y które odbiegały od przeciętnego postrzegania współczesnej estetyki.

Mieliśmy do czynienia z trudną sytuacją. Musieliśmy wejść w buty projektanta, który jest autorem dzieła, ale i użytkownika tego wnętrza, inwestora. Musieliśmy się zderzyć z połączeniem wielu zależności: oczekiwań zleceniodawcy i wizji projektanta. Z opisów można było czasem wyczytać między wierszami takie informacje - mówi członek jury w konkursie dla profesjonalistów prof. Rafał Ziembiński.

Dziś mamy bardzo mocno rozbudowany rynek influencerski, ale my idziemy w odkrywanie czegoś nowego, artystycznego. My organizujemy komuś życie, robimy nie tylko tak, że otoczenie jest ładnie, ale wchodzimy głębiej w te zagadnienia - zaznaczał dziekan Wydziału Architektury Wnętrz prof. Marek Błażucki

Nazwiska zwycięzców konkursu zostaną ogłoszone podczas wernisażu, prace konkursowe prezentowane będą do 3 listopada 2022 roku. Wydarzenia Biennale odbywają się w Hotelu Cracovia i w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Narodowe i Teatr im. J. Słowackiego.