Już za kilka dni ulicami Krakowa przejdzie Lajkonik ze swoim orszakiem. W tym roku po raz pierwszy historyczny strój założy Mariusz Glonek. W ten sposób wieloletnia tradycja przejdzie z ojca na syna.
W 2022 roku, po 35 latach z rolą Lajkonika rozstał się Zbigniew Glonek. Członkowie orszaku jednogłośnie zdecydowali o powierzeniu tej roli Mariuszowi Glonkowi, synowi pana Zbigniewa.
Stres z dnia na dzień jest co raz większy. To piękna ale także odpowiedzialna rola - mówi nowy krakowski Lajkonik Mariusz Glonek, który dziś po raz pierwszy zaprezentował się w nowym, ważącym 35 kilogramów stroju.
Mariusz Glonek urodził się w Krakowie 1976 roku. Mieszka z rodziną w Wieliczce. Pracuje w Wodociągach Krakowskich, a z pochodem Lajkonika jest związany od dziecka. Dobrze pamięta moment, gdy jego tata po raz pierwszy pojawił się na ulicach Krakowa w stroju Konika Zwierzynieckiego w 1988 roku. On sam oficjalnie członkiem orszaku został już w 1994 roku, gdy miał zaledwie 17 lat. Pełnił rolę przybocznego Lajkonika.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Od 2014 roku pochód Lajkonika jest wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W najbliższy czwartek (15 czerwca) lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego.
Na Rynku o g. 20.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową Lajkonik zatańczy i odbierze "haracz" od prezydenta Krakowa.
Program pochodu:
12.15 Po odegraniu Hejnału Mariackiego orszak wyruszy sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 9 w kierunku placu Na Stawach, przejdzie mostem na Rudawie, wkroczy na dziedziniec klasztoru Sióstr Norbertanek. Orszak powoli przemieszcza się ulicą Senatorską, gdy Lajkonika zbiera "haracz" od miejscowych kupców.
13.30-14.45 Harce na dziedzińcu klasztoru. Dzieci, Tatarzy i włóczkowie formują koło, w którego wnętrzu stoi Lajkonik z chorążym. Ma tutaj również miejsce pierwszy tradycyjny taniec Lajkonika z chorągwią.
14.45-15.15 Orszak schodzi na bulwar Rodła i udaje się na przystań flisacką Muzeum Krakowa. Lajkonik z flisakami płyną galarem "Jadwiga" na przeciwległy brzeg, aby odwiedzić komisariat Policji Wodnej. Po powrocie Lajkonika orszak wraca na ulicę T.Kościuszki.
15.15-15.45 Lajkonik, wraz z orszakiem przemaszeruje ulicą Kościuszki, odwiedzają przydrożne sklepy w celu pobrania "haraczu".
15.45-16.00 Lajkonik składa wizytę w Antykwariacie Abecadło.
16.00-16.45 Orszak dociera do Skweru Konika zwierzynieckiego i udaję się na odpoczynek do karczmy Smil’y.
16.50-16.55 Orszak przekroczy skrzyżowanie ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej z aleją Krasińskiego.
16.55-18.30 Orszak przemaszeruje ulicą Zwierzyniecką w kierunku ulicy Franciszkańskiej. Również tutaj Lajkonik składa wizytę lokalnym kupcom.
18.30-18.40 Pod Filharmonią włóczkowie i Tatarzy utworzą krąg, aby Lajkonik mógł wykonać swój drugi taniec. Ruch drogowy zostaje na ten czas wstrzymany.
18.45-19.00 Wizyta Lajkonika w Pałacu Biskupim. Składanie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II. Pokłon Lajkonika z chorągwią.
19.00-19.30 Odpoczynek orszaku w barze Nienasycenie przy placu Wszystkich Świętych.
19.30-20.00 Przemarsz orszaku Lajkonika ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego
20.00-20.30 Rynek Główny Lajkonik wkracza na scenę na Rynku Głównym. Staje przed władzami Krakowa, od których pobiera "haracz" w wielkiej sakwie. Razem z Prezydentem Miasta wznosi toast za pomyślność krakowian i wykonuje trzeci taniec zwany urbem salutare (pokłon miastu).
20.45-21.45 Finałowy przemarsz korowodu wokół Rynku Głównego
21.15-22.00 Odpoczynek orszaku w restauracji Hawełka.
Wydarzenia przed wieżą Ratuszową towarzyszące Pochodowi Lajkonika:
19.00 Pokaz historyczny Tatarski jasyr - Teatr Walki Leszka Galicy.
19.30 Rytmy tatarskie - zespół perkusyjny studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie.