Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka w sobotę, 25 maja rozpocznie msza św. żałobna o godz. 12:00 w kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej w Krakowie. Prochy kompozytora zostaną złożone w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

REKLAMA

Znane są szczegóły uroczystości pogrzebowych Jana A.P. Kaczmarka

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka będzie miał charakter oficjalny. Wezmą w nim udział przedstawicielki i przedstawiciele władz państwowych.Uroczystości są otwarte także dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób ze świata kultury.

Mszę żałobną o godz. 12:00 w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawi proboszcz parafii, ks. prof. Jan Machniak. Kolejno - o godz. 14:00 - nastąpi odprowadzenie zmarłego od bramy cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty.

Laureat Oscara spocznie w Alei Zasłużonych

Z wnioskiem o pochowanie Jana A.P. Kaczmarka w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim wystąpili dyrektorzy krakowskich festiwali filmowych: Festiwalu Muzyki Filmowej, Mastercard OFF Camera oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski przychylił się do wniosku środowisk twórczych i filmowych Krakowa. Prochy Kompozytora spoczną w Alei Zasłużonych - napisano w informacji dyrektora Narodowego Centrum Kultury Roberta Piaskowskiego.

Kompozytor, który rozsławił polską kulturę na arenie międzynarodowej. Co łączyło go z Krakowem?

Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym kompozytorem, który swoją działalnością artystyczną znacząco przyczynił się do promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Jest autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych.

Zdobył Oscara w 2005 r. za muzykę do filmu "Marzyciel", a także szereg nagród europejskich i krajowych. Był członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki dla Teatru Ósmego Dnia.

Jest autorem ścieżek dźwiękowych do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w kraju i za granicą. Pracował dla czołowych polskich i amerykańskich teatrów, w Polsce współpracował między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, Sceną Plastyczną KUL, Akademią Ruchu, Teatrem Studio. W 2005 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w roku 2015 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

Jan A.P. Kaczmarek chciał być pochowany w Krakowie. Z tym miastem związał się nie tylko z powodów artystycznych, filmowych, ale przede wszystkim prywatnych. Założył tutaj swoją drugą rodzinę. Jego żona Aleksandra pochodzi z Krakowa. Jego syn z drugiego małżeństwa tutaj chodzi do szkoły. Tutaj był leczony. Ostatnie dwa lata spędził właściwie w Szpitalu Uniwersyteckim i w krakowskim hospicjum - powiedział w środę, 22 maja Robert Piaskowski, pełniący również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.