Pochód profesorów, który od lat przemierza ulice Krakowa przed inauguracją roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim, został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Podczas pochodu profesorowie i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego mają na sobie tradycyjne ubiory akademickie: togi. Są one ozdobione różnymi kolorami, dzięki czemu z łatwością można rozpoznać każdy z wydziałów uczelni. Przemarsz rozpoczynają przedstawiciele najmłodszych wydziałów, a zamykają najstarszych - lekarskiego i prawniczego oraz rektor uczelni.
Trasa przemarszu wiedzie z najstarszego budynku uniwersyteckiego - Collegium Maius do Auditorium Maximum, gdzie odbywa się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego.
Pochód inauguracyjny to jest jeden z najpiękniejszych zwyczajów, który wpisał się nie tylko w historię naszego uniwersytetu, naszego miasta, ale myślę, że całej Polski, a nawet Europy - powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel. Dodał, że tradycją tą zachwycają się przedstawiciele innych uniwersytetów europejskich. Proszę zauważyć, jakie tłumy towarzyszą temu pochodowi 1 października - dodał rektor.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Tradycja sięga średniowiecza, ale wówczas nie było pojęcia roku akademickiego, orszak nie był odrębnym wydarzeniem. Pierwszy uroczysty pochód inauguracyjny odbył się w 1886 r.
Na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest obecnie 86 wpisów, w tym kilka z Krakowa i Małopolski, m.in. pochód Lajkonika, krakowska koronka klockowa, tradycje Barbórkowe oraz kult św. Kingi wśród górników solnych kopalni w Bochni i Wieliczce, tradycje flisackie na Dunajcu. Listę prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.