W zmienionej formie i kolorystyce, z nowym układem stoisk i nowymi dekoracjami na Rynek Główny w Krakowie wróci jarmark wielkanocny. Swoje produkty zaprezentuje blisko 80 wystawców. Dwuletnia przerwa była spowodowana pandemią.
Na stoiskach będzie można znaleźć produkty związane z Wielkanocą, regionalne wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze. Targom, które potrwają od 7-18 kwietnia towarzyszyć będzie program artystyczny, m.in. występy regionalnych zespołów. W Wielką Sobotę zaplanowano uroczyste święcenie wielkanocnych koszyczków.
Jak podkreśla pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski miasto stara się co roku podnosić poziom tego wydarzenia, bo jarmark odbywa się w na terenie parku kulturowego, w ścisłym centrum miasta, które jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To otoczenie wymaga szczególnego podejścia, nacisku na przestrzeń historyczną, dopasowania estetycznego i asortymentowego. Wierzymy, że tak rozumiane targi nie tylko budują odpowiedni wizerunek Krakowa, ale też są przestrzenią spotkania przedsiębiorców, mieszkańców i gości naszego miasta z dziedzictwem - mówi Piaskowski.
Tegoroczna odsłona targów będzie mieć nową szatę graficzną zaprojektowaną przez artystkę Marzenę Koperską. Będą nawiązania do folkloru, lokalnych motywów wielkanocnych i tradycji krakowskiego Zwierzyńca. Motywem przewodnim będzie drzewko emausowe symbolizujące budzenie się przyrody do życia.
Program tegorocznego jarmarku:
9 kwietnia 2022 r. (sobota)
- 11.30 - Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy"
- 12.00 - uroczyste otwarcie jarmarku
- 12.15 - Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy"
- 12.20 - spacer po Jarmarku
- 12.30 - Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiak"
10 kwietnia 2022 r. (niedziela)
- od g. 10.00 - konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną
- 11.15 - wymarsz Korowodu Palmowego spod Barbakanu
- 11.45 - poświęcenie palm przed kościołem św. Wojciecha
- 13.30 - rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną
16 kwietnia 2022 r. (sobota)
- 11.00 - Uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem władz miasta i Kościoła krakowskiego
18 kwietnia 2022 r. (poniedziałek)
- 12.30 - konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe
- 13.30 - rozstrzygnięcie konkursu
- 14.00 - tradycje i obrzędy wielkanocne: "Siuda Baba" - Stowarzyszenie Folklorystyczne "Teatr Regionalny" i "Teatr Po Latach"