Choć pogoda nas nie rozpieszcza i za oknem jest plucha, na Rynku Głównym w Krakowie panuje już świąteczny nastrój. Rozpoczęły się Targi Bożonarodzeniowe. Ich oficjalne otwarcie nastąpi w sobotę w samo południe, ale już teraz można kupić świąteczne stroiki, ozodby choinkowe, drewniane zabawki, wyroby ceramiczne i słodycze.
Wydarzenie znalazło się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca "The Times".
Kupcy oferować będą bardzo szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne. Będzie też można skosztować potraw z grilla, pierogów i zjeść pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Będzie też "Grzaniec galicyjski", wina i miody pitne.
Dariusz Michalak, organizator Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krakowie zachęca do odwiedzania stoisk.
W tym roku mamy dla odwiedzających 85 stoisk wystawienniczych z Polski, Ukrainy, Litwy, Węgier i Włoch, ale też udostępnione bezpłatnie miejsca dla wystawców z miast zaprzyjaźnionych - jest to Kijów i Lwów. Czeka mnóstwo atrakcji - zaprasza Dariusz Michalak.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Chcemy, by Targi Bożonarodzeniowe były miejscem spotkania odwiedzających Kraków z jego energią, miejskością, ze zwyczajami lokalnymi i kolorytem. I będziemy wzmacniać te elementy wspólnie z Krakowską Kongregacją Kupiecką i firmą ARTIM. Jednocześnie staramy się, aby targi traktowane były także przez krakowian jako wydarzenie atrakcyjne i dostępne dla nich, aby były miejscem znajdowania oryginalnych prezentów i wspólnego odkrywania świątecznego klimatu Starego Miasta - mówi pełnomocnik pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Robert Piaskowski.
Swoje produkty prezentują nie tylko przedstawiciele polskiego rzemiosła, ale także kupcy z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. smakołyki, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, ceramikę, upominki. Stoiska mają na Rynku dwa miasta zaprzyjaźnione z Krakowem: Kijów oraz Lwów.
Na terenie jarmarku ustawiona została drewniana szopka, autorstwa rzeźbiarza i twórcy ludowego Józefa Lasika pochodzący ze Stryszawy. Rynek został udekorowany pachnącymi świerkami, których jest ponad pół tysiąca oraz iluminacjami w kolorze ciepłego białego światła. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wiele imprez artystycznych, m.in. występy chórów, grup kolędniczych, zespołów folklorystycznych, koncert akordeonowy.
Świąteczny jarmark potrwa do 1 stycznia.