Ponad 60 instytucji i ponad 100 miejsc będzie można odwiedzić w ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie. To już dziewiętnasta edycja imprezy, w czasie której nie tylko muzea są otwarte w bardzo nietypowych godzinach, ale też organizują wydarzenia i pokazują miejsca na co dzień niedostępne.

REKLAMA

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Rytmy czcionki".

Wiele wydarzeń wiąże się wynalezieniem i rozpowszechnienie druku. Okazją, by poruszyć akurat tę tematykę jest 550. rocznica wydania pierwszej książki w Krakowie. W krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny - "Almanach Cracoviense ad annum 1474". Wydarzenie to zapoczątkowało historię drukarstwa, czyli "czarnej sztuki" w Polsce.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Żukowska: Nie widzę, żeby PO skręcała w lewo

Podczas Nocy Muzeów oprócz stałych i czasowych wystaw będzie szansa uczestniczyć w specjalnych pokazach, warsztatach, projekcjach i prelekcjach. Do wydarzenia dołączy nowe miejsca: Żydowskie Muzeum Galicja, Muzeum Kościuszkowskie, Muzeum Zabawek i Muzeum Komiksu.

Będzie to także okazja do zwiedzenia odremontowanego Muzeum Inżynierii i Techniki. Wystawa Miasto Technoczułość działa od półtora miesiąca. 3000 metrów kwadratowych, 600 eksponatów. Osią narracyjną jest miasto. Zaczynamy 3, 5 tys. lat p. n.e, kończymy skokiem w kosmos, wyprawą na Marsa - zachęca Katarzyna Łaput, zastępca dyrektora ds. Edukacji i Promocji MIT.

Ta placówka prowadzi także Ogród Doświadczeń, który tej nocy udostępnia planetarium. Co godzinę będzie tam inny seans filmowy 3D.

Książka wielkości ziarenka

Muzeum Zabawek to placówka, która zadebiutuje podczas tegorocznej nocy, bo to jedno z najmłodszych muzeów Krakowa.

Wystawa ta została opracowana ponad 40 lat temu przez mojego tatę - mówi Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek.

Będą tam kluczowe dzieła literatury dziecięcej, np. pierwsze wydanie Koziołka Matołka czy stuletnia "Pszczółka Maja". Na wystawie prezentowanej w Galerii Antyków przy Rynku Głównym 29 będzie można obejrzeć tez zabytkowe i zabawkowe maszyny do pisania oraz najmniejszą książeczkę wielkości ziarenka pszenicy.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Żukowska: Nie widzę, żeby PO skręcała w lewo

W książkach miniaturowych nie jest ważne jak treść przenoszą. One są przykładem niezwykłego kunsztu drukarskiego. Dlatego, że trzeba złożyć czcionki zarówno w linii, jak i wysokości, bo to cała idea Gutenberga na tym polegała, żeby móc tymi samymi czcionkami drukować kolejne teksty. Ułożenie takich mikroskopijnych, cieńszych niż szpileczki czcionek jest absolutnie czymś niezwykłym - opowiada kolekcjoner Marek Sosenko.

Tamara Łempicka powraca

Muzeum Narodowe szykuje kolejną atrakcję dla miłośników twórczości Tamary Łempickiej. By obejrzeć dzieła tej artystki niedawno przed muzeum ustawiały się ogromne kolejki

Zostały nam trzy obrazy, ale też pokazujemy film zatytułowany "Babcia" z wypowiedziami wnuczki i prawnuczka artystki. To jest tylko u nas. Poza tym potańczymy razem w rytmie swingu w MNK Wyspiański na weselu Wyspiańskiego. Przyjdźmy na warsztaty, które nadadzą waszym starym ubraniom nowe życie. Nazywa się to zadrukujmy ciuch oraz przyjdźmy posłuchać i zobaczyć w Kamienicy Szołayscy słuchowisko z wizualizacjami 3D. Japońskie. Będzie dużo zmysłowości, ale też wydarzenia niesamowite i z lekkim dreszczykiem - zachęca Tomasz Ostrowski zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Tomasz Ostrowski z Muzeum Narodowego

Akademia Górniczo Hutnicza stworzy 28 stanowisk do rozmaitych eksperymentów. W Muzeum Podgórza będzie można poeksperymentować z panem Twardowskim i zagłębić się w magię ksiąg. Muzeum Kościuszkowskie proponuje oglądanie wieczornej panoramy Krakowa. Atrakcji jest naprawdę bardzo dużo.

Noc z mumią

Noc Muzeów to oczywiście okazja, żeby zobaczyć wiele atrakcji w cenie złotówki, ale to także wydarzenie podczas, którego zwykłe eksponaty, które zawsze możemy zobaczyć w Krakowie przyciągają w wyjątkowy sposób.

W Muzeum Archeologicznym mamy wystawione cmentarzysko, ale też mamy prawdziwe mumie. Obejrzenie ich nocą, z biciem zegara na Wawelu to zawsze powoduje dreszczyk emocji. Jak to w archeologii - opowiada Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Muzea podczas wyjątkowego piątkowego zwiedzania będą czynne od g. 19 do 1 w nocy. Uroczysty początek Nocy Muzeów o g. 8. na Wawelu.