Kraków może wkrótce stać się jeszcze bardziej zielony, a to wszystko dzięki projektowi "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym". Zespół naukowców z Politechniki Krakowskiej, korzystając z najnowszych technologii, takich jak georadary i drony, prowadzi zaawansowane badania, które mają na celu wyznaczenie miejsc na krakowskim Rynku, gdzie możliwe będzie posadzenie nowych drzew. Pierwsze wnioski są obiecujące, szczególnie w okolicach Wieży Ratuszowej i kościoła św. Wojciecha.

REKLAMA

Technologia w służbie zieleni

Prace nad projektem obejmują badania archeologiczne oraz skanowanie georadarowe, realizowane we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. Dzięki zaawansowanym urządzeniom, jedynym tego typu w Polsce, eksperci są w stanie z dużą dokładnością określić, co znajduje się pod płytą Rynku.

Potrafią zdiagnozować, co znajduje się pod płytą Rynku w poszczególnych obszarach tak, by wyznaczyć te sektory, które nadają się jako miejsca nasadzeń - mówi dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek, kierownik zespołu badawczego.

Wyzwania i ograniczenia

Okazuje się, że nie wszędzie na Rynku można posadzić drzewa. Pod ziemią, w sąsiedztwie Pomnika Adama Mickiewicza, znajduje się muzeum oraz cenne elementy archeologiczne, które mogłyby ucierpieć na skutek nasadzeń.

Zespół badawczy rozważa posadzenie większej liczby drzew w innych lokalizacjach, gdzie jest to możliwe, z uwzględnieniem potrzebnych przestrzeni dla korzeni oraz nie zakłócając kluczowych widoków na Rynek i organizowanych tam wydarzeń.

Po drugiej stronie Sukiennic, od strony Skarbonki, jest więcej możliwości i liczymy na to, że tutaj można wprowadzić tych drzew więcej niż jest obecnie. Myślę, że może to być między 20 a 30 drzew. Stąd rozważane jest posadzenie większej liczby drzew w pobliżu Wieży Ratuszowej. Drugim takim miejscem jest otoczenie kościoła św. Wojciecha - mówi dr Bobek.

W kwestii gatunków drzew, eksperci skłaniają się ku drzewom liściastym, które historycznie rosły na Rynku.

Rozpatrywane są odmiany robinii akacjowych oraz inne gatunki, takie jak lipy czy klony, które są w stanie przetrwać w wymagających warunkach miejskich.

Oprócz wprowadzenia nowych nasadzeń, planowane jest również poprawienie warunków bytowania już istniejących drzew.

Kolejne kroki

Wszystkie wnioski z badań zostaną zawarte w specjalnym raporcie, który ma trafić do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie jako wstępna koncepcja sadzenia drzew na Rynku.

Projekt wykonawczy powinien powstać w pierwszej połowie przyszłego roku, a pierwsze nasadzenia mogą się pojawić pod koniec przyszłego roku lub na początku 2026.

Projekt "Posadźmy drzewa na Rynku" to zwycięski projekt krakowskiego Budżetu Obywatelskiego z 2022 roku, realizowany przez zespół specjalistów z Politechniki Krakowskiej z zakresu architektury, architektury krajobrazu, konserwacji zabytków i dendrologii.