Mija 45 lat od wpisania na światową listę UNESCO centrum Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce. Jak powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski, zapowiadając obchody jubileuszu, "wpis otworzył nam całą masę drzwi do różnego typu organizacji międzynarodowych, z którymi współpracujemy".
UNESCO (w języku angielskim skrótowiec ten oznacza: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury jest instytucją ONZ.
Pierwszy spis obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego o wyjątkowej wartości uzgodniono podczas sesji UNESCO w Waszyngtonie w dniach 5-8 września 1978 roku.
W jej trakcie na listę wpisano centrum Krakowa, a także Kopalnię Soli Wieliczka.
W stolicy województwa małopolskiego zaplanowano w związku z tym uroczyste obchody.
W środę odbyła się konferencja prasowa w związku z 45. rocznicą wpisania centrum miasta na listę UNESCO. Prezydent Jacek Majchrowski przypomniał wówczas, że wpisany został cały obszar historycznego centrum miasta, a nie pojedynczy obiekt - jak to zwyczajowo się dzieje.
Wpis na światową listę UNESCO otworzył nam całą masę drzwi do różnego typu organizacji międzynarodowych, z którymi współpracujemy. Zmobilizował całe środowisko historyków sztuki, konserwatorów zabytków, ale także mieszkańców - powiedział Majchrowski.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jeszcze tego samego roku powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), który - z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - do dziś wspiera prace konserwatorskie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Majchrowski zapowiedział huczne obchody jubileuszu. W programie są spotkania, kongresy, wręczenie nagrody Europa Nostra bazylice Mariackiej za konserwację ołtarza Wita Stwosza.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Spektakularnie zapowiada się Pochód Kopernikański, który w sobotę o godzinie 17 wyruszy sprzed Bramy Floriańskiej na Rynek Główny. Do udziału w paradzie zaproszeni są wszyscy. Teatr KTO przygotował dla uczestników kilka tysięcy masek, dzięki czemu każdy będzie mógł poczuć się jak aktor tego pochodu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Będzie to widowisko w konwencji teatru średniowiecznego. Będzie zabawa. Rytm widowiska wybijać będzie sześciu bębnistów - mówił dyrektor Teatru KTO i reżyser widowiska Jerzy Zoń.
W pokazie ma iść ponad 200 artystów, którzy zainscenizują sceny z XV i XVI w. Sceny teatralne rozgrywać mają się nie tylko na ulicach, ale też dwa metry nad głowami przechodniów. Wśród bohaterów będą m.in. czarownice i smok poszukujący dziewicy. Mikołaj Kopernik przejdzie w otoczeniu bogatych mieszczan.
Autorem tekstów scen, oddających klimat czasów Kopernika, jest krakowski poeta Bronisław Maj.
Szczegóły dotyczące obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na listę UNESCO znajdziecie TUTAJ.
Jak powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Markiem Wiosło prezes Kopalnia Soli w Wieliczce Paweł Nowak, "wpis to po pierwsze szanse, jeśli chodzi o informowanie turystów z całego świata o tym, że warto taki obiekt zobaczyć, a z drugiej strony to ogromna odpowiedzialność - państwo polskie podjęło na siebie zobowiązanie utrzymania tego zabytku w niezmienionej formie".
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Nie ma na świecie obiektu, który by posiadał takie walory jak Kopalnia Soli w Wieliczce - podkreślił. Jak dodał, "to możliwość zobaczenia czegoś, czego nie można zobaczyć w żadnym miejscu na świecie".