Biblioteka Kraków będzie mieć swoją nową siedzibę nie w dawnych, zabytkowych budynkach po klinikach Szpitala Uniwersyteckiego na krakowskiej Wesołej, ale w budynku wzniesionym w miejscu parkingu - poinformowali dziś przedstawiciele miasta.
Liczymy bardzo skrupulatnie koszty i wyszło nam, że dziś modernizacja dla potrzeb biblioteki dwóch zabytkowych budynków i przebudowa jednego na nowoczesny pawilon konferencyjno-medialny będzie kosztowała więcej niż budowa nowego budynku - tłumaczy Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
Współczesne biblioteki nie ograniczają się już tylko do wypożyczania książek. To nowoczesne placówki wspierające dostęp do informacji, kultury czy technologii. Dają wiedzę i możliwości rozwoju na różnych poziomach. Inspirują, i co równie ważne, integrują - mówi Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektorka Biblioteki Kraków. Dlatego oprócz standardowych pomieszczeń, które można znaleźć każdym tego typu obiekcie, w Bibliotece Kraków pojawią się sale warsztatowe, konferencyjne, ziołoteka, a także lustro-tunel, który połączy Kraków z partnerską biblioteką w Polsce lub na świecie. Znajdzie się tez miejsce na kawiarnie lub bistro i podziemny parking.
Nowa siedziba biblioteki ma odpowiadać na potrzeby wszystkich mieszkańców bez względu na wiek. To oznacza, że będą w niej pomieszczenia dla mam karmiących czy toalety dla rodzica z dzieckiem.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
O tym jak kiedyś wyglądała Wesoła, przypominać będzie stała wystawa.
Nowa siedziba ma być budynkiem proklimatycznym. To oznacza, że ma odpowiadać wyzwaniom energooszczędności i ochrony środowiska.
Decyzja o budowie nowego budynku dla Biblioteki Kraków jest związana nie tylko z kosztami, ale też dużym zainteresowaniem instytucji, które chcą się przenieść na Wesołą.
Przygotowany już projekt modernizacji zabytkowych budynków, w których miała znaleźć się biblioteka, nie pójdzie na marne. Zostanie on częściowo wykorzystany, ponieważ do budynku przy ul. Kopernika 15A planuje się przeprowadzić Małopolski Instytut Kultury, a do sąsiedniego obiektu przy Kopernika 15 Instytut Literatury.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Intensywne prace budowlane trwają z drugiej strony poszpitalnego terenu przy ul. Grzegórzeckiej 18. W budynku dawnej urologii ma powstać restauracyjny kompleks wzbogacony o przestrzeń rekreacyjną, w tym plac zabaw. Pierwsza restauracja może zostać otwarta już w połowie 2024 roku.
Prace adaptacyjne trwają z kolei w budynku przy ul. Kopernika 21B. Tam powstanie centrum edukacyjno-gastronomiczne.
Od września w poszpitalnej aptece działa już Apteka Designu. To miejsce, w którym ma integrować się środowisko designerów.