Gminy metropolii krakowskiej przyjęły dziś specjalną uchwałę sprzeciwiającą się zmianie terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej w województwie małopolskim. "Przede wszystkim dalej byśmy oddychali złym powietrzem, a chyba na tym nam zależy najbardziej, żeby to powietrze się zmieniało" - mówiła w rozmowie z RMF FM Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.

REKLAMA

Ustawa antysmogowa powinna zacząć obowiązywać od stycznia 2023 roku. Zakazane będzie wówczas używanie starych pozaklasowych kotłów do ogrzewania budynków. Pojawiają się jednak głosy, by opóźnić wejście w życia uchwały.

W gminach podkrakowskich wciąż do wymiany pozostało 19 tysięcy kotłów najgorszej klasy.

Walka o czyste powietrze w Krakowie i okolicach

Jeżeli ten termin zostanie przedłużony, to na pewno zainteresowanie w ogóle wymianą pieców znacznie spadnie, spadnie zainteresowanie programami, które promujemy od kilku lat - mówiła RMF FM Elżbieta Burtan.

Przede wszystkim dalej byśmy oddychali złym powietrzem, a chyba na tym nam zależy najbardziej, żeby to powietrze się zmieniało i żebyśmy w końcu osiągnęli taki poziom zanieczyszczenia, jaki jest w Krakowie, czyli mieli jak najszybciej czyste powietrze, nie tylko w samym Krakowie, ale także w gminach około Krakowa - podkreślała wójt gminy Zabierzów.

Musimy przyspieszyć wymianę starych kotłów grzewczych, by pozbyć się zanieczyszczonego powietrza. Coraz większą popularnością cieszą się wnioski o wymianę na piece na biomasę kosztem kotłów gazowych. Zmianę tendencji można było zauważyć po inwazji Rosji na Ukrainę. Mimo inflacji i wielu różnych warunków nie powinniśmy zaprzestawać walki o czyste powietrze - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Apel prezydenta Krakowa

W lutym o niezmienianie uchwały antysmogowej dla Małopolski apelował do marszałka województwa prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jego zdaniem zmiana regulacji byłaby niekorzystna dla mieszkańców i zaprzepaściłaby wysiłek ostatnich lat oraz osiągnięte już efekty.

W piśmie do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego prezydent zaapelował o niepodejmowanie i niewspieranie inicjatyw dążących do zmiany istniejącej uchwały antysmogowej.

Pragnę podkreślić, że dzięki wprowadzeniu uchwały antysmogowej na terenie Krakowa oraz konsekwentnej polityce miasta w zakresie eliminacji niskiej emisji w ostatnich latach obserwujemy wyraźną poprawę jakości powietrza w Krakowie. Zmiana regulacji uchwały antysmogowej byłaby bardzo niekorzystna dla mieszkańców - napisał Majchrowski.

W 2017 r. sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową dla całego województwa. Zakłada ona, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie nowoczesne kotły piątej klasy. Do końca 2022 r. muszą zostać wymienione wszystkie stare piece, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy trzeciej.

Opis / Józef Polewka / RMF FM
Opis / Józef Polewka / RMF FM
Opis / Józef Polewka / RMF FM
Opis / Józef Polewka / RMF FM
Opis / Józef Polewka / RMF FM
Opis / Józef Polewka / RMF FM