W poniedziałek, 18 kwietnia, odbędzie się odpust Emaus. To pierwsza edycja wydarzenia po tym, jak jego organizację przejęło miasto. W nowej odsłonie Emaus będzie koncentrować się na eksponowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego tego wyjątkowego wydarzenia- informuje magistrat.

REKLAMA

Emaus jest uważany za jedną z najstarszych i najważniejszych wielkanocnych tradycji Krakowa.

Miastu, które w tym roku po raz pierwszy organizuje Emaus zależy, aby z chaotycznego wydarzenia handlowego, nastawionego na sprzedaż masowo produkowanych towarów niskiej jakości, stał się inicjatywą, która przywraca wartość tradycjom rzemieślniczym i zabawkarskim – nierozerwalnie związanym z folklorem zwierzynieckim.

W ciągu najbliższych lat chcemy przywrócić zwierzyniecki klimat wydarzenia. Emaus był przez wieki miejscem, w którym można było nabyć tradycyjne figurki, zabawki, inne cenne elementy rękodzieła, lokalne przysmaki i pamiątki. Jesteśmy świadomi, że istotą odpustu, jest jego żywiołowość, ludyczność i że tego aspektu nie można zatracić. Chcemy jednak uświadamiać opinii publicznej i przekazać wystawcom, jak ważne dla miasta jest to wydarzenie ‒ traktujemy je odpowiedzialnie, jako ważny element krakowskiego dziedzictwa niematerialnego. Widzimy związek Emausu z szerszym kontekstem obrzędowym i z historią dzielnicy – podkreśla Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury.

Już w tym roku podczas odpustu będzie można zobaczyć uporządkowane rzędy kramów, zapewnione przez miasto spójne kolorystycznie i materiałowo namioty, a także stylizowane drewniane stoiska.

Zależy nam, aby odpust nie był oderwany od kontekstu kulturowego dzielnicy. Chcemy wyeksponować powiązanie z folklorem zwierzynieckim i tradycjami typowo regionalnymi. Nie wyeliminujemy od razu wszystkich innych towarów kojarzonych w masowej kulturze z okresem wielkanocnym, ale dołożymy starań, żeby zahamować proces zacierający związek tego wydarzenia ze Zwierzyńcem i Salwatorem, a także z wielkanocnym charakterem Emausu ‒ dodaje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasto chce także w całości wyeliminować z asortymentu obecnego na Emausie produkty kontrowersyjne, obrażające uczucia religijne, rasowe czy utrwalające negatywne stereotypy – przykładem jest sprzedaż „wizerunków Żydów z pieniążkiem”.

W tym roku odpust zostanie wzbogacony o wydarzenia artystyczne. W programie pojawią się koncerty, spektakle oraz warsztaty dla dzieci, w tym także inicjatywy nawiązujące do emausowych tradycji.

Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją odpustu Emaus, w dniach 17 i 18 kwietnia zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

17 kwietnia, od godziny 18.00 zaczną obowiązywać zakazy zatrzymywania się na ulicy Senatorskiej - na odcinku od ulicy Mlaskotów w kierunku skrzyżowania z ul. Kościuszki oraz na ulicy Kościuszki - na odcinku od nr 57 do skrzyżowania z ul. Senatorską.

18 kwietnia od godziny 6.00 zostanie zamknięta ul. Kościuszki - od ul. Komorowskiego do ul. Królowej Jadwigi w obu kierunkach dla ruchu kołowego z wyłączeniem tramwajów.

Zamknięta będzie też ul. Senatorska od ul. Mlaskotów do ul. Kościuszki.

Pojawią się też utrudnienia w ruchu rowerowym na ul. Kasztelańskiej na odcinku od ul. Salwatorskiej do ul. Senatorskiej. Na ul. Królowej Jadwigi zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy i zakaz zatrzymywania się. Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona po zakończeniu odpustu o północy.