Puszcza Niepołomicka wzięła w sobotę głęboki oddech, kiedy ponad 300 wolontariuszy oczyściło ją ze śmieci w ramach akcji Czyste Lasy. Jeszcze więcej uczestników przyciągnął piknik ekologiczny w Parku Miejskim, gdzie przez cały dzień można było wziąć udział w konkursach, quizach i warsztatach, a także dowiedzieć się, co każdy z nas może zrobić dla środowiska.

REKLAMA

Wydarzenie w parku im. Andrzeja Wimmera rozpoczęło się zgodnie z planem punktualnie o 10:00 od rozgrzewki z zumbą. Już pół godziny później pierwsza grupa wolontariuszy udała się do Puszczy Niepołomickiej. Dzięki zaangażowaniu Miasta i Gminy Niepołomice, wszyscy mogli skorzystać z autobusu, kursującego pomiędzy bazą akcji i leśnymi parkingami, skąd wyruszano na "śmieciobranie".

Znaleźliśmy kilka prawdziwków, ale śmieci było niestety zdecydowanie więcej. W głębi lasu było czysto, najgorsza sytuacja panowała przy drogach i ścieżkach. Widać niestety, że spacerowicze pozbywają się butelek, puszek, czy opakowań po jedzeniu, wrzucając je w przydrożne zarośla - powiedział pan Konrad z Krakowa, który dołączył do akcji wraz ze swoją partnerką.

Sprzątanie, edukacja i zabawa

Podczas gdy wolontariusze sprzątali w lesie, w centrum Niepołomic trwała edukacja przez zabawę. Na stoiskach partnerów Stowarzyszenia Czysta Polska można było nauczyć się właściwej segregacji odpadów, zdobyć nagrody w quizie ekologicznym EkoMałopolska, czy porozmawiać z ekspertami z Lasów Państwowych, którzy zdradzali najmłodszym tajemnice mieszkańców lasu. Joanna Studnicka gotowała w duchu "zero waste", a Pan Buźka bawił zgromadzonych iluzjami.

Na scenie pojawiło się wielu zaproszonych gości, a wśród nich honorowy prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Rafał Sonik, który był jednym ze współorganizatorów pierwszej akcji Czyste Tatry i wszystkich kolejnych, 10 edycji. Nasz projekt rozwija się bardzo dobrze. Widziałem ten impuls już kilka lat temu, kiedy w Tatrach rosła liczba wolontariuszy, a malała ilość śmieci. Kiedy rosło zaangażowanie mediów, dzięki którym zaczęliśmy docierać z naszym przesłaniem do wszystkich Polaków. Fundamentalną rzeczą było też wsparcie poważnych partnerów, którzy nie tylko potrafią docenić naszą inicjatywę, ale przede wszystkim widzą i rozumieją swoją rolę w wywieraniu korzystnego wpływu na środowisko naturalne - powiedział Rafał Sonik.

Dokładny wynik sprzątania w Puszczy Niepołomickiej poznamy w najbliższych dniach. Organizatorzy szacują, że wolontariusze zebrali znacznie ponad 200kg śmieci, ale jak podkreślają, najważniejsza w ich inicjatywie jest edukacja. Każdy, kto spędza wolny czas w naturze, zdaje sobie sprawę, że wymaga ona naszej troski. Dlatego głównym celem akcji nie jest samo sprzątanie, ale przede wszystkim zmiana świadomości. Przekonanie Polaków, że każdy z nas jest odpowiedzialny na środowisko naturalne. Bo to nasz dom i każdy z nas czerpie z niego na co dzień - podsumował prezes Czystej Polski, Maciej Marculanis.

Już za tydzień czeka nas ostatnia w tym roku odsłona Czystych Lasów. Tym razem Stowarzyszenie Czysta Polska zaprasza do Wieliczki i miasteczka ekologicznego, które będzie zlokalizowane w Solnym Mieście. Start w sobotę 15 października o 10:00.

O projekcie Czyste Lasy

Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem czterech wydarzeń w Giżycku, Lublinie, Niepołomicach i Wieliczce zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło - takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy zachowań w naturze. Będą spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.

Partnerami wydarzenia, które odbyło się 8 października był projekt EkoMałopolska, Miasto Niepołomice oraz Lasy Państwowe.