Ruszyło głosowanie na propozycje zgłoszone w budżecie obywatelskim Krakowa. W dziesiątej, jubileuszowej jego edycji znalazło się 715 projektów: 155 ogólnomiejskich i 560 dzielnicowych. Mieszkańcy mają dwa tygodnie, by wybrać najciekawsze z nich.
Każdy może głosować na trzy projekty o charakterze dzielnicowym i trzy ogólnomiejskie. Najwyżej oceniony otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt.
Wśród propozycji ogólnomiejskich są m.in.: instalacja 20 fotopułapek, by zapobiec powstawaniu dzikich wysypisk, monitoring bulwarów wiślanych, stworzenie miejskiego sytemu znaków kierunkowych dla rowerzystów, powołanie złożonej z muzyków amatorów Orkiestry Pasjonatów Muzyki, budowa pierwszego w Krakowie boiska do gry w disc golfa, ustawienie w Parku Lotników ławeczki multimedialnej Andrzeja Zauchy.
Wśród zadań ważnych dla dzielnic dominują propozycje powiększenia terenów zielonych, zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, ale są też takie pomysły jak: plenerowe kino, wieczory literackie, darmowe seanse kinowe dla seniorów, sąsiedzkie śniadania w parkach, zakup nowości wydawniczych dla bibliotek.
Pełną listę projektów znajdziecie tutaj.
Głosować może każdy krakowianin bez względu na wiek, elektronicznie albo osobiście wrzucając kartę do urny w jednym ze 179 punktów. Ich wykaz znajdziecie tu .
Aby zagłosować elektronicznie trzeba zarejestrować się na stronie budzet.krakow.pl i podać swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, a dla osób, które go nie mają datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy, w której mieszkamy. Głosowanie przez internet wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS.
Jeżeli kto głosował elektronicznie w poprzednich latach, nie musi zakładać nowego konta, wystarczy zalogować się na już istniejące.
Głosowanie potrwa do 6 października.
Zwycięskie zadania zostaną ogłoszone 30 października.