Krakowscy artyści, politycy, dziennikarze oraz bractwo kurkowe - kwestują na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wśród nich jest m.in. Anna Dymna czy Aleksander Miszalski.
Krakowscy aktorzy, politycy, dziennikarze oraz bractwo kurkowe - kwestują przez caly piątek i sobotę na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wśród nich jest m.in. Anna Dymna.
Od ponad 40 lat namawiam ludzi do tej zbiórki. Nie wyobrażam sobie, żeby mnie tu nie było. Nawet jakbym była chora, to i tak przyjdę. Ta zbiórka mi daję siłę - mówi Anna Dymna, aktorka i prezeska Fundacji Mimo Wszystko.
Jak dodaje krakowska artystka, "puszka nie jest ciężka, ale jest pełna. Dostałam dziś dużo banknotów. Jest piękna pogoda. Okazuje się, że jak jest ładna pogoda to ludziom się otwierają serca i portfele".
To dla mnie dzień radosny, mimo że święto zmarłych - powiedziała Dymna, podkreślając, że w tym dniu wspomina wszystkich tych, którzy nauczyli ją "chodzić, mówić, kochać". Odwiedziła już groby bliskich i przyjaciół. Dymna podkreśliła, że wierzy, że teraz pomagają jej dusze osób, które wspierały ją za życia.
Aktorka wymieniła też nazwiska licznych znajomych i przyjaciół, m.in. Marię Zającówną, Jerzego Stuhra, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, którzy odeszli w tym roku. "Dziwny ten rok" - podsumowała Dymna.
W pierwszej połowie dnia na cmentarzu nie było tak wielu znanych kwestujących krakowian, jak w ubiegłycg latach. Spotkać można było senatora Jerzego Fedorowicza, prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego oraz wiceprezydenta Stanisława Mazura.
Zbiórka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbywa się od 1981 roku. Jej cel jest niezmienny, pieniądze są przeznaczane na odbudowę zabytkowych nagrobków tej nekropolii.
Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znanych krakowskich nekropolii. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.
Kwesta jest dwudniowa. Pieniądze zbierają znane osobistości Krakowa ze świata kultury i nauki. Co roku wśród nich jest Anna Dymna i Jerzy Fedorowicz, a także rektorzy i profesorowie krakowskich szkół wyższych.
Na Cmentarzu Rakowickim kwestują też przedstawiciele m.in. Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum - Hospicjum im. Św. Łazarza, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" oraz Fundacji Dziedzictwo Kresowe.
W ubiegłym roku we Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie udało się zebrać blisko 64 tysiące złotych.