Akademia Ignatianum w Krakowie dziś oficjalnie została Uniwersytetem Ignatianum. "Zmiana ta była możliwa dzięki uzyskaniu przez Akademię uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w sześciu dyscyplinach naukowych i w trzech dziedzinach nauk" - powiedział rektor uczelni ks. prof. Tomasz Homa SJ.

REKLAMA

Rektor Uniwersytetu Ignatianum ks. prof. Tomasz Homa SJ poinformował, że zmiana nazwy uczelni nastąpiła zgodnie z dekretem Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego, Wielkiego Kanclerza Akademii Ignatianum w Krakowie Arturo Sosy SJ.

"Z nieukrywaną satysfakcją i wielką radością informuję, że (...) od dnia 1 października 2023 r. wspólnie wkraczamy w nowy rozdział kształcenia, już jako Uniwersytet Ignatianum w Krakowie" - powiedział ks. prof. Homa.

Według niego ambicją krakowskiej uczelni jest stanie się wiodącym jezuickim ośrodkiem naukowo-badawczym i dydaktycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. "Do osiągnięcia tego celu przybliżają uczelnię wyniki ostatniej ewaluacji dyscyplin uprawianych w Ignatianum" - wskazał rektor.

Wyniki ewaluacji

W ewaluacji za lata 2017-2021 - przypomniał - wszystkie dyscypliny należące do dziedzin nauki humanistyczne oraz nauki społeczne, otrzymały wysokie kategorie: filozofia - kategorię A, nauki o kulturze i religii - kategorię A, pedagogika - kategorię A, nauki o polityce i administracji - kategorię B+ i psychologia - kategorię B+. W konsekwencji, uczelnia otrzymała uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania w powyższych pięciu dyscyplinach.

W związku z utworzeniem w polskim systemie szkolnictwa wyższego "nauk o rodzinie" jako nowej dyscypliny i zarazem dziedziny nauki, Ignatianum wystąpiło do Rady Doskonałości Naukowej z wnioskiem o przyznanie uprawnień do doktoryzowania i habilitowania w tej dyscyplinie i dziedzinie i uzyskała takie uprawnienia.

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 w nowym krakowskim Uniwersytecie odbędzie się 6 października. "Dla nas, całej społeczności Ignatianum, będzie to inauguracja szczególna, gdyż Uniwersytet Ignatianum w Krakowie ma zaszczyt wejść do grona polskich uczelni uniwersyteckich" - podkreślił rektor UIK.

O uczelni

Tradycje krakowskiego ośrodka dydaktyczno-naukowego księży jezuitów sięgają końca XIX wieku. W 1932 roku wydział filozoficzny otrzymał prawa kościelne oraz prawo udzielania akademickiego stopnia licencjata filozofii, a w 1934 r. ośrodkowi naukowemu przyznano osobowość prawną.

W 1989 roku formalnie rozpoczął tam działalność Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, który po 10 latach rozwinął się i przyjął nazwę Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum. W 2011 roku uczelnia wypełniła wymogi formalne i zaczęła posługiwać się nazwą akademia.

Obecnie UIK jest wyższą uczelnią katolicką, prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, posiadającą prawa państwowe. W jej skład wchodzą dwa wydziały - filozoficzny oraz pedagogiczny. W Wydziale Filozoficznym prowadzone są kierunki: filozofia, kulturoznawstwo, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz turystyka religijna, a w Wydziale Pedagogicznym: pedagogika, nauki o polityce, praca socjalna, administracja i polityka publiczna, zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej oraz filologia angielska.

W ofercie kształcenia na Wydziałach Filozoficznym i Pedagogicznym znajduje się także szereg studiów podyplomowych.