Pogorszyła się jakość powietrza w Krakowie i całej Małopolsce. Urząd Marszałkowski wprowadził 1 stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza odnośnie pyłu PM 10 - obowiązuje on do północy. Średnia ze wszystkich stacji pomiarowych w stolicy Małopolski pokazuje 470 proc. normy dot. pyłu PM 2,5 i 249 proc. normy dot. pyłu PM 10.
Aplikacja Powietrze Kraków 2.0 pokazuje, że norma dot. pyłu zawieszonego PM 10 jest przekroczona w Krakowie ponad 2 razy (średnia ze wszystkich stacji). Czujnik w Alei Krasińskiego pokazuje 293 proc. normy. Nieco lepiej jest w Nowej Hucie - 204 proc. normy - i na Kurdwanowie - 175 proc. normy.
W Krakowie przekroczona jest też norma dot. dwutlenku azotu - czujnik w Alei Krasińskiego pokazuje 125 proc. normy, a średnia ze wszystkich stacji to 111 proc. normy.
W regionie normy jakości powietrza przekroczone są głównie w okolicach Oświęcimia. Najgorzej jest w Kalwarii Zebrzydowskiej - tam odnotowywane są już 10-krotne przekroczenia.
Gdy normy smogowe są przekroczone, osoby starsze, chore oraz kobiety w ciąży powinny do minimum ograniczyć przebywanie poza domem. Niewskazana jest również aktywność fizyczna na zewnątrz.