60 prac światowej klasy awangardzistów, takich jak Salvador Dali, Joan Miro, Pablo Picasso, Andy Warhol, Roy Lichtenstein i Banksy - od piątku będzie można oglądać na wystawie pt. "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zależało mi na tym, żeby zaprosić do artystycznej podróży, a opowieść zaczynamy od nestorów awangardy, którzy torowali drogę sztuce współczesnej i awangardowej. Jest to przegląd tego, co po wojnie działo się nie tylko w sztuce europejskiej, ale też amerykańskiej - wskazała w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami Anna Budzałek, kuratorka ekspozycji.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno dzieła zaliczane do kanonu historii sztuki XX i XXI w., jak i te wybrane przez Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, twórcy i właściciela kolekcji. Pokazane prace prezentują różnorodne dokonania twórców tego czasu - z jednej strony odważnie eksperymentujących, z drugiej odwołujących się do tradycyjnych motywów kultury europejskiej. Ekspozycję tworzą m.in. grafiki, obrazy i meble powstałe po II wojnie światowej.
Obok nestorów awangardy będzie można zobaczyć grupę, która utworzyła się po II wojnie światowej, czyli grupę Cobra, składającą się z artystów tworzących w Kopenhadze, Brukseli i Amsterdamie. Oni również inspirowali się tym, co pasjonowało chociażby Picassa, czyli sztuką prymitywną, sztuką ludów Afryki - wyjaśniła kuratorka.
Na wszystkich miłośników sztuki jeszcze bardziej nowoczesnej, czekają prace z gatunku pop-art autorstwa Warhola i Lichtensteina. Wizyta w muzeum to też szansa na zobaczenie prac słynnego Banksy'ego. Jego grafikę na żywo zobaczyć można w Londynie, gdzie należy przyglądać się różnym kamienicom. My pokazujemy jego sygnowane prace autorskie, ale nie jest to ten oryginał - wskazała kuratorka.
Wystawa pokazywana będzie w przestrzeniach Pawilonu Józefa Czapskiego - oddziału MNK - co również nie jest wyborem przypadkowym. W tym miejscu kluczem dla nas zawsze jest jego postać. Chcemy pokazać sztukę, która w jakiś sposób - mniej lub bardziej bezpośrednio - odnosi się do jego twórczości - powiedział dyrektor krakowskiego muzeum Andrzej Szczerski.
Ekspozycję "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" będzie można oglądać do 16 października.