Dawna galeria handlowa - Kraków Plaza - od środy ma stać się kolejnym punktem tymczasowego kwaterunku dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt, w którym znajdowało się kilkaset sklepów, kino czy siłownie, miał zostać rozebrany. Teraz stanie się miejscem schronienia.
W nieczynnym centrum handlowym Kraków-Plaza schronienie znajdzie kilkuset obywateli Ukrainy, którzy uciekają ze swoich domów przed wojną. Właściciel Plazy, przekaże obiekt miastu nieodpłatnie. Trwają ostatnie przygotowania budynku do przyjęcia uchodźców.
W tym momencie trwają prace adaptacyjne, w celu przyjęcia i udzielenia pomocy około 300 kobiet z dziećmi (...) przygotowujemy im zaplecze socjalne, między innymi pralnię, łaźnię, toalety, 3 pomieszczenia kuchenne i pomieszczenia do spania, przyjechały pierwsze materace. To nie jest proste zadanie-mówi Tomasz Wiszniewski z firmy Strabag, która jest właścicielem obiektu.
Pomoc na miejscu będzie koordynował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Władze Krakowa uruchomiły też inne punkty, w których kwaterowani są przybywający do miasta uchodźcy. To m.in. budynek dawnej Kliniki Chorób Zakaźnych i Gastroenterologii na ul. Śniadeckich 5 i hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych.
W budynku dawnej kliniki na ul. Śniadeckich schronienie znajdzie 200 osób. W hali 100-lecia KS Cracovia i Centrum Sportu Niepełnosprawnych schronienie znalazło około 170 uchodźców. Doraźny punkt pomocy uchodźcom został uruchomiony też w Ośrodku Sportu i Rekreacji "Kolna". W hali sportowej oraz w części hotelowej zakwaterowano blisko 170 osób.