Poroża reniferów i kości niedźwiedzia jaskiniowego odkryli archeolodzy, którzy wznowili badania w Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich. "Poroży reniferów jest naprawdę bardzo dużo" - mówi kierowniczka badań.

REKLAMA

Poroża reniferów i kości niedźwiedzia

Archeolodzy wznowili badania w Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich. Po kilku dniach odkryto poroża reniferów i kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Skuliśmy ścianę przy trasie turystycznej, otworzyliśmy wykop o wielkości około dwóch metrów kwadratowych i powoli badamy wszystkie warstwy. Chcielibyśmy także przebadać miejsce przed wejściem do jaskini. Zobaczymy, czy nam się to uda, ponieważ już teraz natrafiliśmy na bardzo dużo kości - opowiada dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, która nadzoruje badania.

Kości lwa jaskiniowego i mamuta

Celem badań jest rekonstrukcja zmian klimatycznych w pradziejach oraz badanie życia neandertalczyków. Co odkryli do tej pory badacze?

Poroży reniferów jest naprawdę bardzo dużo, co nas bardzo cieszy - mówi kierowniczka badań. Poza tym odkrywamy klasyczną faunę jaskiniową, np. kości niedźwiedzia jaskiniowego i pojedyncze zęby drobniejszych drapieżników, które będą wymagały dodatkowych analiz - dodaje.

Pierwszą część badań prowadzono w lutym tego roku. Odnaleziono wtedy około 200 dużych i dobrze zachowanych kości, m.in. lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia i nosorożca oraz fragmenty poroży reniferów. Wstępne badania pozwoliły ustalić, że na przestrzeni tysięcy lat w Jaskini Raj żyli nie tylko neandertalczycy, ale także człowiek współczesny, co wcześniej nie było notowane.

Warstwy ziemi z Jaskini Raj, trafiają do ośrodka naukowo-badawczego w Korzecku w gmienie Chęciny. Tam są one segregowane i oczyszczane w laboratoriach. Zespół badawczy składa się z kilkunastu osób.

#Archeolodzy wznowili badania w Jaskini Raj i natrafili na kolejne prehistoryczne znaleziskahttps://t.co/PJvdQDkjsC#JaskiniaRaj #prehistoria pic.twitter.com/e2W7HY4OnM

dziejeplJuly 7, 2024

Śladami neandertalczyków


Badania Jaskini Raj są prowadzone w ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki. Projekt ma na celu szczegółową rekonstrukcję zmian klimatyczno-środowiskowych, jakie zaszły w pradziejach oraz odniesienie ich do strategii osadniczych. W ramach projektu badacze zamierzają przeanalizować materiał kopalny pochodzący z kilku jaskiń znajdujących się w południowej Polsce. Oprócz Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich, to także m.in. Jaskinie Deszczowa na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz Jaskinia Obłazowa w Karpatach Zachodnich.

Jaskinia Raj utworzyła się w skałach wapiennych,
które powstały na dnie płytkiego morza ok. 360 mln lat temu. Została odkryta przez uczniów krakowskiego technikum geologicznego w 1964 roku podczas ćwiczeń terenowych w Górach Świętokrzyskich. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową z ponad 47 tys. stalaktytów. Najwyższa kolumna naciekowa ma prawie dwa metry wysokości. Jaskinia od 1972 roku jest udostępniona do zwiedzania.