Gmina Grabówka ma powstać z początkiem 2025 roku. Problem w tym, że nie wszyscy tego chcą. W formie internetowej petycji władze podbiałostockiej gminy Supraśl zbierają głosy poparcia przeciwników wydzielenia z niej dodatkowej gminy.

REKLAMA

Gmina Grabówka ma powstać z początkiem 2025 roku; w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jest informacja o projekcie rozporządzenia w tej sprawie. Pracuje nad tym MSWiA.

Inicjatorzy petycji przeciwko nowej administracyjnej argumentują, że decyzja o podziale nie ma merytorycznego uzasadnienia i nie była poprzedzona konsultacjami.

Pierwotnie gmina Grabówka miała powstać z początkiem 2016 roku, ale ówczesny rząd PiS premier Beaty Szydło uchylił decyzję poprzedników. Wydane na kilka dni przed końcem 2015 r. rozporządzenie rządu PiS uchylające decyzję o utworzeniu gminy Grabówka, zaskarżyła wówczas do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów Platformy Obywatelskiej. W 2017 r. TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z Konstytucją i z ustawą o samorządzie gminnym. Gmina Grabówka wtedy nie powstała.

Utworzony po ostatnich wyborach rząd koalicyjny wrócił do decyzji o utworzeniu tej gminy. Projekt rozporządzenia ma być przyjęty przez rząd w trzecim kwartale; gmina miałaby zacząć działać od 1 stycznia 2025 roku.

Nie chcą gminy Grabówka

Wydanie rządowego rozporządzenia wymaga zasięgnięcia przez ministra - właściwego do spraw administracji publicznej - opinii zainteresowanych rad gmin, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami.

Przed wakacjami przeciwnicy podziału zebrali podpisy pod wnioskiem o referendum lokalne, a radni Supraśla przyjęli uchwałę o jego organizacji. Referendum miało się odbyć właśnie jako forma wyrażenia opinii przez mieszkańców. Prawnicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (PUW) w Białymstoku od początku stali jednak na stanowisku, że jest bezprzedmiotowe i niepotrzebne do wydania - termin upływał 12 czerwca - opinii przez radę miejską.

Po zapoznaniu się - w ramach nadzoru prawnego nad działalnością samorządów - z uchwałą supraskich radnych, prawnicy PUW ocenili, że uchwała o organizacji referendum została podjęta z istotnym naruszeniem prawa. Rozstrzygnięciem nadzorczym wojewoda stwierdził nieważność tej uchwały oraz drugiej - o powołaniu komisji do sprawdzenia, czy wniosek referendalny mieszkańców odpowiada przepisom ustawy.

Referendum w gminie Supraśl w sprawie jej podziału odbyło się już w 2015 r. Było formalnie ważne. Przeciwko podziałowi opowiedziało się 55 proc. głosujących, ale w miejscowościach, które miałyby wejść w skład nowej gminy, zdecydowana większość głosujących opowiedziała się wówczas za podziałem.

Przeciwko wydzieleniu gminy Grabówka są władze Supraśla i część mieszkańców tej gminy; wspierają ich posłowie PiS. Niedawno przed KPRM w Warszawie zorganizowali protest, domagając się zaprzestania prac nad podziałem i możliwości przeprowadzenia referendum.

Teraz z inicjatywy władz gminy oraz pomysłodawców referendum, powstała petycja online "przeciwko podziałowi gminy Supraśl". "Żądamy zaprzestania prowadzenia procedury zmierzającej do podziału gminy Supraśl, odstąpienia od zamiaru jej podziału oraz pozostawienia jej w obecnych granicach" - piszą autorzy petycji.

W ich ocenie, rządowe dokumenty nie zawierają jakiegokolwiek "uzasadnienia merytorycznego, a w szczególności analiz finansowych, społecznych i gospodarczych" uzasadniających wydzielenie Grabówki. Podkreślają też, że dotąd nie zostały przeprowadzone - wymagane prawem - konsultacje społeczne ani referendum gminne, "przez co mieszkańcy gminy zostali wykluczeni z procesu podejmowania decyzji", co - jak piszą w petycji - narusza przepisy Konstytucji, Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego oraz ustawy o samorządzie gminnym.

"Podział gminy będzie zniszczeniem obecnej gminy o bardzo dobrych wskaźnikach demograficzno-rozwojowych, osiągającej szereg sukcesów, co zostało potwierdzone w wielu rankingach krajowych i lokalnych, gwałtownie zahamuje rozwój uzdrowiska Supraśl, które służy nie tylko mieszkańcom gminy, ale także szerszej społeczności, doprowadzi do rażącego pogorszenia sytuacji okrojonej gminy Supraśl oraz jej mieszkańców z racji odebrania jej ponad 70 proc. terenów gospodarczych (produkcyjnych i usługowych)" - argumentują w petycji.

Jest to krzywdząca selekcja mieszkańców, niesprawiedliwość społeczna, która dzieje się w środku Europy - tak o podziale gminy mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

W jego ocenie podział spowoduje stworzenie bogatej Grabówki i biednego Supraśla. Do tej pory petycję online, dostępną od minionego piątku, podpisało ok. dwustu osób.