Wielobarwne stroje, zwierzęce maszkary oraz przepiękne gwiazdy betlejemskie niedługo pojawią się ulicach wielu miejscowości i miast w województwie podlaskim. Kolędowanie powiązane jest z trwającymi prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia, które obchodzone są głównie na wschodzie kraju.
Dzisiaj przypada drugi dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, używanego przez chrześcijan obrządku wschodniego, w tym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Tradycyjnie już w wielu podlaskich miejscowościach zaczyna się okres kolędowania. Wierni przebrani za zwierzęta i biblijne postacie śpiewają prawosławne pieśni religijne, odgrywają misteria oraz zbierają datki na polską Cerkiew.
Chociaż w tym terminie święta Bożego Narodzenia obchodzi ponad 90 proc. parafii prawosławnych w kraju, tak tradycja kolędowania jest szczególnie żywa na wschodzie Polski, głównie w woj. podlaskim. Jest to wielopokoleniowy zwyczaj, integrujący mieszkańców danej miejscowości. Pieśni religijne śpiewane są nie tylko w języku polskim, ale białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.
Kontynuujmy praktykę śpiewania kolęd w swoich domach. Odwiedzajmy swoich bliskich, śpiewajmy na ulicach. W ten sposób wchodzimy w duchowy cerkiewny związek ze wszystkimi prawosławnymi, którzy to czynią, podobnie jak my - podkreślali hierarchowie polskiej Cerkwi.
Kolęd Kościoła wschodniego można posłuchać także na koncertach. We wtorek (09.01) takie spotkanie odbędzie się w prawosławnej katedrze metropolitalnej w Warszawie, z kolei 21.01 stycznia na Zamku Królewskim, także w stolicy. Z kolei 11 i 12 stycznia w białostockiej filharmonii zostanie zorganizowany 42. edycja Prawosławnego Wieczoru Kolęd, na którym wystąpią chóry parafialne i duchowieństwa.