Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza zwiedzających na niezwykłe wydarzenie. W najbliższy weekend, 10-11 sierpnia, w białostockim ratuszu będzie eksponowana wyjątkowa rycina przedstawiająca ogród Pałacu Branickich w Białymstoku. Dzieło z XVIII w. rzuca światło na autora barokowego ogrodu.

REKLAMA

Jak podkreślają muzealnicy, rycina jest jednym z najważniejszych źródeł ikonograficznych dotyczących Pałacu Branickich w Białymstoku. Widać na niej rezydencję i salon ogrodu górnego w okresie największej świetności - w połowie XVIII w.

Francuskojęzyczny podpis na grafice wskazuje, że ogród jest dziełem hetmana Jana Klemensa Branickiego. Rycina powstała na jego zlecenie, a jej autorami byli Michael Heinrich Rentz i Jan Henryk Klemm.

Dzieło datowane na lata 1746-1750 pokazuje obraz utrwalony na chwilę przed szeregiem prac remontowo-budowlanych. Widać na nim m.in. szeroką ścieżkę flankowaną przez niskie partery bukszpanowe z licznymi rzeźbami.

"Po lewej dostrzeżemy Pawilon Pod Orłem, a po prawej grabowe boskiety - pierwszy z wielu elementów, których brakuje w dzisiejszym ogrodzie. Nie znajdziemy dziś również rzeźb dwóch gladiatorów flankujących zejście nad kanał oraz znajdującej się na kanale fontanny z grupą rzeźbiarską przedstawiającą jelenia atakowanego przez psa. Fontanna ta powstała w 1737 r., a w 1752 r. została zlikwidowana w związku z budową mostu nad kanałem. Jej funkcjonowanie przez zaledwie 15 lat świadczy o dużej dynamice zmian w obszarze białostockiego założenia pałacowo-ogrodowego" - wyjaśniają muzealnicy z Białegostoku w facebookowym wpisie.

To jeden z zaledwie trzech znanych egzemplarzy

Michael Heinrich Rentz stworzył kilka miedziorytów ukazujących białostocką rezydencję. Oprócz egzemplarza, który znalazł się właśnie w kolekcji Muzeum Podlaskiego, znane są tylko dwie takie grafiki - jedna z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a druga z Muzeum Narodowego w Krakowie (kolekcja Muzeum Książąt Czartoryskich).

Miasto Białystok chwali się z kolei na swoim profilu na Facebooku, że od 2009 r. ogrodowi przy Pałacu Branickich przywracany jest jego barokowy kształt. Rycina jest z tego powodu źródłem wiedzy i drogowskazem w dalszej restauracji.

Rycinę będzie można obejrzeć w dniach 10-11 sierpnia, w godz. 10:00-18:00, w Ratuszu w Białymstoku, pod adresem Rynek Kościuszki 10.