Do tragicznego wypadku doszło w Nowym Mieście nad Pilicą. Bus zderzył się z samochodem ciężarowym. Zginęło 18 osób.

Makabryczny wypadek na Mazowszu

Adrian Furgalski: Głupota na drodze to od wielu lat norma w Polsce

Wtorek, 12 października 2010 (11:25)

Normą jest przewożenie osób niezgodne z jakimikolwiek przepisami. (…) Nikt się nie zastanawia nad konsekwencjami, bo dopóki nie ma wypadków, to wszystkim się wydaje, że jakoś się szczęśliwie dojedzie - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Adrian Furgalski, dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych "Tor". Zdaniem eksperta zmiana prawa niewiele już pomoże, konieczne są częste kontrole i uświadomienie kierowców.

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa przez kierowcę busa lub niesprawne technicznie pojazdy - takie dwie wersje dotyczące przyczyn tragicznego wypadku na Mazowszu bierze pod uwagę prokuratura. Do wypadku doszło w Nowym Mieście nad Pilicą w powiecie grójeckim. Zginęło w nim 18 osób. czytaj więcej

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Czy zdarza ci się podróżować przepełnionym busem?

  • 33%
  • 8%
  • 11%
  • 6%
  • 42%
głosów: 820

Adrian Furgalski Niestety, w Polsce normą od wielu lat jest głupota na drodze. Nie tylko w przewozie osób. Normą, niestety, też jest, zwłaszcza w sezonie budowlanym czy prac w polu i sadach, przewożenie niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Tutaj liczy się to, żeby jak najwięcej osób, w jak najkrótszym czasie, jak najmniejszym kosztem dowieźć do pracy. Nikt się nie zastanawia nad konsekwencjami, bo dopóki nie ma wypadków, to wszystkim się wydaje, że jakoś się szczęśliwie dojedzie.

Mariusz Piekarski: Są jakieś wyniki badań pokazujące czy to jest nagminne?

Adrian Furgalski Nie ma takich statystyk, natomiast od czasu do czasu zdziwienie policji czy Inspekcji Transportu Drogowego wywołują zatrzymane do kontroli samochody, gdzie ludzie są nie tylko "na pace" w olbrzymiej ilości, ale także przewożeni w bagażnikach. Niestety wyobraźnia kierowców w Polsce jest fatalna. W Europie nie zdarza się to właściwie w ogóle. U nas, niestety, jesteśmy wciąż zaskakiwani przez takie dziwne wydarzenia i próby przewozu osób-towarów na drogach.

Mariusz Piekarski: To jest tylko brak wyobraźni ludzi, którzy przewożą w ten sposób pracowników, ludzi, którzy wsiadają na tą "pakę", czy to jest też konsekwencja złych przepisów i nieudolnego systemu wyłapywania takich przypadków?

Adrian Furgalski Ktoś, kto wsiada na taką "pakę" chce po prostu zarobić, więc nie będzie się zajmował kwestiami bezpieczeństwa. Tutaj odpowiedzialność spada na tego, kto organizuje taki przewóz, że bierze na siebie życie i zdrowie bardzo wielu ludzi. Możemy oczywiście zrobić coś, żeby w ustawach były znacznie większe kary za tego typu nielegalne działania. Ale my zaostrzamy przepisy non-stop, w sprawie pijanych kierowców, w sprawie prędkości, niewiele to zmienia w świadomości Polaków. Dopóki nie dojrzejemy do tego, żeby trochę tę ułańską fantazję na drogach przykrócić, to tych wypadków będzie niestety wciąż u nas sporo.

Mariusz Piekarski: A ci, którzy organizują taki przewóz, w takich warunkach, takimi metodami, żeby ograniczyć koszty. Nie da się na pracownikach, to chociaż na dowozie tych pracowników?

Adrian Furgalski Można powiedzieć, że są trudne czasy w ogóle w gospodarce, więc się oszczędza na wszystkim. W normalnych warunkach, to powinien być samochód albo przystosowany do przewozu osób, albo podpisanie jakiejś umowy, która tego typu przewóz realizuje, po to, żeby dowoziła nam rano pracowników na pole. Ale to są oczywiście wysokie koszty. A tutaj samochód, który normalnie przewozi pewnie paczki z jabłkami, przewozi w takich samych warunkach ludzi, bo tak się, niestety, robi codziennie na polskich drogach od wielu lat. W tej chwili pewnie będą jakieś zaostrzone kontrole w tych miejscach, gdzie wiemy, że do prac sezonowych ludzie są dowożeni. Trochę będzie to na pokaz. Niestety, za rok wszyscy o tym zapomną i podobne zjawiska, dopóki nie dojdzie do kolejnej katastrofy, będą miały miejsce.

Mariusz Piekarski: To co należy zrobić jeżeli nie zaostrzać przepisów, bo to nie skutkuje?

Adrian Furgalski Przepisy są odpowiednio ostre. Częstsze kontrole i ze strony policji, i ze strony Inspekcji Transportu Drogowego, ale tych inspektorów zwłaszcza, jest za mało. Także policjantów z drogówki. 7 tysięcy policjantów na 20 milionów pojazdów. Więc nie jesteśmy w stanie wyłapać wszystkich, którzy piją, którzy przekraczają prędkość, którzy w takich warunkach przewożą osoby. Ja dzisiaj, po tym jak Sejm wielokrotnie zmieniał, w różnych aspektach bezpieczeństwa ruchu drogowego, ustawy, jestem zwolennikiem takiej teorii. Dopóki do nas to nie dotrze, a musimy być chyba epatowani takimi strasznymi obrazkami z miejsc tragedii, dopóki będzie przyzwolenie społeczne, żeby w naszym otoczeniu ludzie łamali przepisy, to w Polsce sytuacja na drogach szybko się nie poprawi.

Andrzej Piedziewicz

RMF FM
Radio Muzyka Fakty