Andrzej Duda zdobył 52 procent głosów, Bronisław Komorowski - 48 procent! Takie są - według sondażu late poll - wyniki wyborów prezydenckich 2015. Według tych danych, frekwencja wyniosła 55,5 procent.
Zamykamy Wieczór Wyborczy w RMF FM i na RMF 24. Dziękujemy, że spędziliście go z nami!
Przypomnijmy, że według sondażowych wyników wyborów, tzw. late poll, w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego triumfuje Andrzej Duda, który zdobył 52 procent głosów!
Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało - według tych danych - 48 procent wyborców.
Oficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza powinna podać w poniedziałek wieczorem.
W oczekiwaniu na te dane polecamy Wam tekst: "Co wiemy o prezydencie-elekcie?". Przeczytajcie koniecznie!
Politolog prof. Antoni Dudek: Andrzej Duda był politykiem PiS na pewno jakoś rozpoznawalnym w ubiegłym roku i gdzieś tam dostrzegalnym, ale na pewno nie był w tej trójce czy czwórce najważniejszych. I nagle w ciągu tak naprawdę kilkunastu tygodni kampanii wyrósł na prezydenta RP.
Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich to chyba najbardziej spektakularna kariera polityczna w dziejach III RP - ocenił politolog.
To - według niego - także "początek nowej epoki w dziejach politycznych III Rzeczypospolitej".
Cały komentarz prof. Antoniego Dudka znajdziecie TUTAJ.
Socjolog, publicysta Maciej Gdula: Duda nie tyle wygrał te wybory, co Komorowski je przegrał. Duda nie zaprezentował w tej kampanii siebie jako wielkiego wizjonera, jako polityka, który ma wielkie zdolności polityczne i jest politykiem dużego formatu. Raczej zaprezentował się jako ktoś, kto jest młodszy od Komorowskiego, trochę bardziej aktywny. Udało mu się wyzyskać krytykę Platformy do pokonania prezydenta. Częściowo wygrana Dudy jest oznaką zmęczenia rządami PO.
Wśród przyczyn porażki Komorowskiego Gdula wymienił m.in. niekonsekwencję: Z jednej strony w drugiej turze wyborów chciał się prezentować jako polityk przewidywalny, z drugiej zaproponował coś, co było kwintesencją nieprzewidywalności - referendum, które było krytykowane. (...) Zaczął się skłaniać też ku Kukizowi, który przez wyborców ewentualnie sprzyjających Komorowskiemu nie jest uważany za kogoś przewidywalnego i wiarygodnego.
Cały komentarz Macieja Gduli znajdziecie TUTAJ.
Na "szereg błędów" popełnionych przez "zadufanego w sobie" prezydenta jako przyczynę wyborczej porażki Bronisława Komorowskiego wskazał w komentarzu pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD.
Nowy prezydent może blokować ustawy, co grozi stagnacją - ostrzegła również stacja.
Cały komentarz znajdziecie TUTAJ.
Magdalena Wojtoń z miejscowości Kulesze Kościelne na Podlasiu, gdzie w pierwszej turze z najwyższym wynikiem w Polsce wygrał Andrzej Duda:
W drugiej turze Andrzej Duda zdobył w Kuleszach Kościelnych aż 93,5 procent głosów!
Według sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, Bronisław Komorowski wygrał w dziewięciu województwach. Andrzej Duda triumfował w siedmiu regionach - tak jak w pierwszej turze.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie TUTAJ.
Najwyższa frekwencja (64,8 procent) była wśród wyborców w wieku 40-49 lat - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News. W grupie wiekowej 18-29 lat frekwencja wyniosła 48,2 procent, wśród trzydziestolatków (30-39 lat) - 58,3 procent, wśród wyborców w wieku od 50 do 59 lat głosowało 60,5 procent uprawnionych do głosowania, a powyżej 60 lat - 52,6 procent.
Frekwencja na wsi wyniosła 52,7 procent, w miastach do 50 tysięcy mieszkańców - 56 procent, w miastach pomiędzy 51 a 200 tysięcy mieszkańców - 56,2 procent, a w miastach między 201 a 500 tysięcy mieszkańców - 58,8 procent. Najwięcej wyborców głosowało w wielkich, ponad 500-tysięcznych miastach - 65,7 procent.
Najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich była w województwach: mazowieckim (62,4 procent) i małopolskim (60,9 procent). Najniższą odnotowano w województwach: opolskim (47,0 procent), świętokrzyskim (48,9 procent) i lubuskim (49,9 procent) - wynika z sondażu Ipsos.
W całym kraju - według tego badania - frekwencja wyniosła 56,1 procent.
Andrzej Duda zebrał większość głosów wśród rolników, robotników, uczniów i studentów, wśród osób bezrobotnych, emerytów i rencistów.
TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk za pośrednictwem Twittera podziękował Bronisławowi Komorowskiemu za "dobrą i uczciwą prezydenturę" i pogratulował Andrzejowi Dudzie wygranej w wyborach prezydenckich: