Rolą członków komisji wyborczych jest zapewnienie prawidłowego przebiegu procesu wyborczego. Członkowie obwodowych i okręgowych komisji dostają za swoją pracę w dniu wyborów wynagrodzenie. Kandydaci na członków komisji wyborczych muszą zostać zgłoszeni do 18 kwietnia.
Członkowie komisji wyborczych są odpowiedzialni za przeprowadzenie głosowania w danym obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości, a także przekazanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.
Chcesz zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Istnieje kilka sposobów, aby zgłosić swoją kandydaturę. Możesz to zrobić, kontaktując się z komitetem wyborczym, samodzielnie zgłaszając się do urzędnika wyborczego w urzędzie gminy lub bezpośrednio do komisarza wyborczego. W sytuacji, gdy potrzebne jest uzupełnienie składu komisji, twoja kandydatura może zostać wykorzystana.
Zgłoszenia kandydatów przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmuje urzędnik wyborczy za pośrednictwem urzędu gminy, gdzie komisja ma swoją siedzibę. Ważne jest, aby pamiętać, że samo zgłoszenie nie zapewnia automatycznego powołania do składu komisji.
Termin zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych został ustalony przez Państwową Komisję Wyborczą na piątek, 18 kwietnia.
Diety dla członków komisji wyborczych są ustalane w formie zryczałtowanej i zależą od pełnionej funkcji w komisji.
Według zapisów uchwały Państwowej Komisji Wyborczej KW z 2 sierpnia 2023 roku członkom komisji obwodowej będą przysługiwać diety w następującej wysokości:
Dieta członka obwodowej i rejonowej komisji wyborczej wynosi natomiast 1000 zł.
Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:
Kandydatem do składu komisji nie może być:
Piotr Gądek
Copyright © 1999-2025 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu