Profesor Tomasz Grodzki będzie kandydatem opozycji na marszałka Senatu - ogłosili na porannej konferencji liderzy PO, PSL i Lewicy. Takie ustalenie zapadło wczoraj wieczorem podczas spotkania szefów opozycyjnych partii.
To wyjątkowa postać, osoba z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną, ale także moralną - podkreślał szef PO Grzegorz Schetyna. Jako pierwszy ujawnił próbę politycznej korupcji, której miał być poddany po wyborach 13 października - dodawał Schetyna.
Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego, że to właśnie Grodzki będzie kandydatem opozycji na marszałka Senatu.
Pan senator Grodzki spełnia warunki jego ponadpolityczności. Marszałek Senatu musi łączyć. Mam nadzieję, że ta nasza deklaracja przełoży się w przyjęcie tego rozwiązania we wtorek 12 listopada - podkreślał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Senatorowie niezależni deklarowali również w rozmowach z nami, że odczytują wolę wyborców i chcą razem z nami tworzyć większość senacką - dodał szef ludowców.
Tomasz Grodzki to przede wszystkim - tak jak obecny marszałek Stanisław Karczewski - lekarz chirurg. Był wieloletnim samorządowcem PO w Szczecinie oraz dyrektorem szpitala. Ma 61 lat. Jest żonaty, ma dwie córki.
Jako lekarz był związany z Wydziałem Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej a następnie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesorem tej uczelni został w 2007 roku. Specjalizację zawodową II stopnia uzyskał w 1991 z chirurgii klatki piersiowej. Zajmuje się także transplantologią.
Trzykrotnie był wybierany na miejskiego radnego PO w Szczecinie - w latach 2006, 2010 i 2014.
Po raz pierwszy w wyborach do Senatu wystartował w 2015 roku, jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Uzyskał mandat. Głosowało na niego wtedy niespełna 70 tys. wyborców.
W obecnych wyborach zdobył niemal 150 tys. głosów. Zaraz po wyborach, gdy okazało się, że opozycja "odbiła" Senat, ujawnił, że dostał propozycję objęcia resortu zdrowia z rządzie PiS.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Senator KO: Zjednoczona Prawica sondowała mnie, czy "wynająłbym się" na ministra zdrowia
Jeżeli chodzi o wicemarszałków Senatu, to PO zaproponowała Bogdana Borusewicza.
Lewica zaproponowała Gabrielę Morawską-Stanecką - senator z Katowic, której dotyczył odrzucony już protest wyborczy PiS-u.
PSL dopiero we wtorek poinformuje, kogo zaproponuje na wicemarszałka - po poniedziałkowym posiedzeniu klubu parlamentarnego.
Pierwsze posiedzenie Senatu odbędzie się 12 listopada, zostanie na nim wybrany marszałek Senatu X kadencji. Kandydatem PiS na marszałka Senatu jest dotychczas pełniący tę funkcję Stanisław Karczewski.
Dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów w Senacie (43 mandaty ma KO, 3 - PSL, 2 - SLD). PiS ma 48 mandatów. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).
ZOBACZ TAKŻE: Stanisław Karczewski przyznaje: PiS prowadzi rozmowy. "Myślę, że będą transfery"