"Bachmut został na wpół okrążony z trzech stron, ale oddziały ukraińskie wciąż mają zaopatrzenie i mogą się bronić jeszcze długo" - powiedział oficer Anatolij Kozłowski w wywiadzie dla agencji Ukrinform. "Rosja nie pokona Ukraińców ani ich sojuszników; Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie" - powiedział po spotkaniu ministrów obrony NATO naczelny dowódca Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych gen. Mark Milley. Rosyjski eksport paliwa jądrowego wzrósł w 2022 roku o ponad 20 proc. Kraje UE kupiły go najwięcej od trzech lat; zwiększa to dochody Kremla, a USA i ich sojusznicy unikają nałożenia sankcji na tę branżę - poinformował Bloomberg. Wtorek to 356. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za wschodnią granicą Polski znajdziecie w naszej relacji z 14.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:50

Zniszczony rosyjski sprzęt w miejscowości Dmytriwka koło Kijowa.

22:19

Kijów Independent: Biznesmen i założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził, że daleko jest do zakończenia bitwy o Bachmut.

21:43

W wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odniósł się do efektów kolejnego posiedzenia grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w tzw. formacie Ramstein, które odbyło się kilka godzin wcześniej w Brukseli.

Widzimy, że Kreml próbuje wycisnąć z Rosji wszelki możliwy potencjał agresji (przeciwko Ukrainie). Spieszą się, ponieważ wiedzą, że świat jest od nich potężniejszy, ale potrzebuje czasu, by zebrać swoje siły (...). Dlatego dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy rozumieją, że szybkość (działania) jest bardzo ważna - podkreślił Zełenski.

Prezydent potwierdził, że władze 54 państw uczestniczących w rozmowach w Brukseli zadeklarowały dostarczenie Ukrainie kolejnych czołgów, systemów obrony powietrznej, dział artyleryjskich i pocisków, a także gotowość do kontynuowania szkoleń ukraińskich wojskowych.

Usłyszeliśmy dzisiaj, że Ukraina musi zwyciężyć. Nie o wszystkim, co dotyczy spotkania w formacie Ramstein można mówić publicznie. Wiele informacji na temat decyzji i dyskusji warto pozostawić za zamkniętymi drzwiami. Można jednak powiedzieć z całą pewnością, że główne tendencje (dotyczące wsparcia Ukrainy) nie zmieniają się - oświadczył Zełenski.

Szef państwa dodał, że we wtorek gościł w Kijowie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly. W ocenie Zełenskiego konsultacje na tym szczeblu miały uzupełniający charakter wobec postanowień przyjętych w formacie Ramstein. Ukraińsko-kanadyjskie rozmowy dotyczyły bowiem kolejnych dostaw uzbrojenia, a także m.in. sankcji wobec Rosji.

Zełenski odniósł się również do aktualnej sytuacji na froncie w Donbasie, którą określił jako "bardzo trudną". Trwają tam walki dosłownie o każdy metr naszej ziemi. Każdy dzień skutecznego oporu w Bachmucie, Wuhłedarze czy Marjince skraca rosyjską agresję o całe tygodnie. Wróg ponosi tam bezprecedensowe straty i nie będzie w stanie tego potencjału odbudować - oznajmił ukraiński przywódca.

21:16

Rosja prowadzi systematyczną i celową politykę wywozu i indoktrynacji dzieci z okupowanej Ukrainy, która łamie Konwencję Genewską i potencjalnie narusza postanowienia konwencji o ludobójstwie - podali autorzy nowego raportu Obserwatorium Konfliktów Uniwersytetu Yale. 

Nie ma żadnych wątpliwości w prawie międzynarodowym co do działań Rosji: są nielegalne, mogą stanowić zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości - powiedział na konferencji prasowej szef ufundowanego przez Departament Stanu USA ośrodka, Nathaniel Raymond. Jak dodał, w niektórych przypadkach przymusowe adopcje ukraińskich dzieci są "dokładnie analogiczne do tych, które stanowiły podstawę dla niektórych z pierwszych procesów nazistów przed trybunałem w Norymberdze".

Przedstawiony przez ekspertów z Yale raport, oparty m.in. o informacje z otwartych źródeł i od rodziców dzieci, przedstawia szeroko zakrojoną, systematyczną i zaplanowaną akcję polegającą na wywozie dzieci w głąb Rosji, "reedukacji" oraz przymusowych adopcjach i przydzielaniu do rodzin zastępczych.

Warto być świadomym, że od samego początku tej inwazji na pełną skalę to było częścią tej operacji. Nie było żadnej części tej wojny, gdzie dzieci nie stanowiły dla Rosji celu - powiedziała podczas konferencji prasowej autorka raportu Caitlin Howarth, odpowiadając na pytanie PAP. Podkreśliła przy tym, że jeszcze przed inwazją Rosjanie sporządzili listy dzieci w domach dziecka, które miały być przeznaczone do deportacji.

20:47

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, cytowany przez agencję Reutera, że "na razie nie skupiamy się na przekazaniu Ukrainie myśliwców wielozadaniowych, ale ten temat będzie omawiany w przyszłości".

20:33

Szef Pentagonu Lloyd Austin oznajmił, że osiem państw, w tym Polska, zamierza przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 - poinformował portal Ukrainska Prawda z Brukseli, gdzie odbyło się kolejne posiedzenie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w tzw. formacie Ramstein.

20:01

Obywatel Wielkiej Brytanii zginął na Ukrainie - poinformowało brytyjskie MSZ. To ósmy Brytyjczyk, który został zabity na Ukrainie od początku rosyjskiej napaści na ten kraj.

19:41

Spodziewałbym się przemówienia, które będzie podnosiło nas na duchu, będzie zapewniało o jedności, (o tym) że Ameryka jest gotowa wspomóc - gdyby taka była potrzeba - również kraje flanki wschodniej (NATO - red.) - powiedział o zaplanowanej na przyszły tydzień wizycie Joe Bidena w Polsce Ryszard Schnepf. Były ambasador RP w Waszyngtonie był gościem Pawła Balinowskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.

19:36

Bachmut - miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, które jest głównym celem ataków wojsk rosyjskich - zostało na wpół okrążone z trzech stron, ale oddziały ukraińskie wciąż mają zaopatrzenie i mogą się bronić jeszcze długo - powiedział oficer Anatolij Kozłowski w wywiadzie dla agencji Ukrinform.

19:14

"Wojna na Ukrainie obnażyła bezsilność zachodnioeuropejskiego establishmentu, a wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce dowodzi, że geopolityczny punkt ciężkości Europy przesuwa się na wschód" - pisze na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator" jego publicysta John Keiger.

19:06

Kilkunastu rosyjskich rezerwistów z obwodu kaliningradzkiego, regionu graniczącego z Polską, zbuntowało się przeciwko decyzjom swoich przełożonych i odmówiło udziału w natarciu na ukraińskie pozycje w Donbasie. W ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej takich przypadków - powiadomiło Radio Swoboda.

18:59

Unia Europejska przekazała Serbii dotację w wysokości 165 mln euro - jednego procenta przewidywanych wpływów do serbskiego budżetu - na pomoc w radzeniu sobie z kryzysem energetycznym wywołanym wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić wskazał, że ważne jest dostrzeżenie tej pomocy, ponieważ w kraju "często niesłusznie bagatelizuje się to, co UE robi dla Serbów" - przekazała telewizja N1.

18:48

Stanowcza reakcja Zachodu i jego sojuszników na świecie na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie pokazała Chinom znaczenie międzynarodowych koalicji i udowodniła, że dotkliwe sankcje mogą być nakładane nie tylko na małe gospodarki - ocenia amerykański magazyn "Foreign Affairs".

18:39

Rosyjski eksport paliwa jądrowego wzrósł w 2022 roku o ponad 20 proc. Kraje UE kupiły go najwięcej od trzech lat; zwiększa to dochody Kremla, a USA i ich sojusznicy unikają nałożenia sankcji na tę branżę - poinformował Bloomberg.

18:25

Jestem bardzo zadowolony z efektów kolejnego spotkania w tzw. formacie Ramstein, zorganizowanego w Brukseli; postulowaliśmy, żeby w szkoleniach ukraińskich żołnierzy w krajach NATO uczestniczyły całe oddziały naszej armii - powiadomił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

18:02

Kolejne państwa zadeklarowały przystąpienie do koalicji na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wskazał na deklarację Norwegii, która potwierdziła przekazanie czołgów i podała ich liczbę.

17:51

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w środę z prezydentem RP Andrzejem Dudą w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego - podało NATO na swoich stronach.

"Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w środę 15 lutego z prezydentem RP Andrzejem Dudą. O godzinie 16:00 zorganizują wspólną konferencję prasową" - podała na Twitterze rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

17:38

Rosja planowała użycie dywersantów z Serbii do zdestabilizowania sytuacji w stolicy Mołdawii Kiszyniowie - poinformował we wtorek cytowany przez media Andrian Cheptonar, poseł rządzącej w tym kraju Partii Akcji i Solidarności (PAS).

Dywersanci mieli udawać kibiców piłkarskich.

17:28

Z Bartłomiejem Wypartowiczem, ekspertem portalu Defence24.pl, rozmawiał Tomasz Terlikowski.

17:24

To prawda, że wojska rosyjskie czynią stopniowe postępy pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, ale nie można przesądzić, czy miasto zostanie zdobyte przez Rosjan - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Dodał, że nawet jeśli Bachmut upadnie, nie będzie to miało znaczenia strategicznego.

17:17

Jeśli chodzi o to, czy Rosja gromadzi swoje samoloty do jakiegoś masowego ataku powietrznego: obecnie tego nie widzimy - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu z ministrami obrony państw sprzymierzonych z Ukrainą w Brukseli.

Wiemy, że Rosja ma na swoim wyposażeniu pokaźną liczbę samolotów. (...) Dlatego podkreślaliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie jak najwięcej zdolności obrony powietrznej - dodał.

17:09

Amerykańska gazeta "Washington Post" poinformowała, że przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych ostrzegają przywódców Ukrainy, iż najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić przebieg wojny z Rosją z uwagi na możliwe ograniczenie wsparcia przez Kongres. Jednocześnie dziennik poinformował, że przygotowywany jest rekordowy pakiet wsparcia finansowego wart 10 miliardów dolarów.

16:59

Grupa 25 kanadyjskich żołnierzy jest w Polsce i już zaczęły się szkolenia dla ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów leopard - poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand.

16:52

"The New York Times" opublikował wideo z Bachmutu, na którym widać rosyjski atak rakietowy na grupę wolontariuszy. W wyniku zdarzenia zginął Amerykanin Pete Reed.

16:51

125 agregatów prądotwórczych dla Ukraińców zakupili paulini dzięki ofiarom, składanym przez pielgrzymów na Jasnej Górze w okresie Bożego Narodzenia i na początku roku. Dziś zostały one przewiezione na Ukrainę i wkrótce trafią do gospodarstw domowych - podali przedstawiciele sanktuarium.

16:41

Gościem dzisiejszej Popołudniowej rozmowy w RMF FM będzie były ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf, z którym porozmawiamy m.in. o przyszłotygodniowej wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Amerykański przywódca odwiedzi nasz kraj w przededniu rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Jakich deklaracji i zapowiedzi można spodziewać się po wystąpieniu Bidena w Polsce? Jakie są szanse na dalsze wzmacnianie wschodniej flanki NATO? Czy Ukraina otrzyma myśliwce F-16, jeśli nie od Amerykanów, to od innych państw sojuszniczych oraz pociski dalekiego zasięgu, o które od dawna apeluje? Czy przy okazji wizyty Joe’go Bidena Polskę odwiedzi także ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski? To pytania, które Paweł Balinowski zada swemu dzisiejszemu gościowi.

Zapraszamy tuż po godzinie 18:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na RMF24.pl oraz do naszych mediów społecznościowych!

16:36

Europa i Zachód odbudowują swoje zdolności obronne, ale przez lata były one pomniejszane i były państwa, które lekceważyły zagrożenie rosyjskie. Obecnie należy wywierać presję na wzrost możliwości przemysłów obronnych w Europie - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który bierze udział w Brukseli w rozmowach ministrów obrony państw NATO.

16:33

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że spodziewa się wiosennej ofensywy Ukrainy przeciwko Rosji.

Ukraina chce nabrać rozpędu. Spodziewamy się, że wiosną przeprowadzą ofensywę - powiedział Austin dziennikarzom po spotkaniu z ministrami obrony NATO w Brukseli.

Zauważył też, że Rosja wprowadza na pole bitwy szereg nowych żołnierzy, ale wielu z nich jest źle wyszkolonych i źle wyposażonych.

Zapytany, czy sojusznicy Ukrainy omawiali kwestię wysłania myśliwców, aby pomóc krajowi w wysiłkach wojennych, Austin powiedział, że w tej sprawie nie ma obecnie nic do ogłoszenia.

16:17

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych gen. Mark Milley powiedział po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, że "Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie".

Rosja nie pokona Ukraińców ani ich sojuszników; mamy do czynienia z wojną na wyniszczenie, która wydaje się, że nadal będzie trwać - dodał.

16:03

Zbliżenie się do polskiej strefy obrony powietrznej rosyjskich samolotów nie jest czymś nadzwyczajnym. Reakcja NATO jest dowodem, że system obrony nieba nad państwami Sojuszu działa - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który bierze udział w Brukseli w rozmowach ministrów obrony państw NATO

15:56

W tureckim hotelu Royal Seginus pobili się ukraińscy i rosyjscy piłkarze, którzy przebywali na zgrupowaniach. Ukraińcy zwyciężyli, a Rosjanie opuszczają hotel - podały ukraińskie media.

15:45

Ołha Saładucha, medalistka olimpijska w trójskoku, a później ukraińska parlamentarzystka, zasugerowała, że szef MKOl Thomas Bach powinien wyciągnąć wnioski z historii decydując, czy rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną dopuszczeni do rywalizacji w igrzyskach w Paryżu.

Przypomnijmy sobie, co stało się po igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, jak zachował się Hitler? - powiedziała Saładucha agencji AFP i przypomniała, że zarówno Japonia, jak i Niemcy zostały wykluczone z olimpijskiej rywalizacji w 1948 roku w Londynie, czyli pierwszej imprezy tej rangi po drugiej wojnie światowej.

Wojna trwa, codziennie giną ludzie, a miasta są niszczone - kontynuowała Saładucha, która przytoczyła dane, według których od początku agresji Rosji zginęło 220 ukraińskich trenerów i zawodników.

15:26

Akademia Dyplomatyczna przy MSZ Ukrainy rozpoczyna kursy doszkalające online przeznaczone dla dyplomatów z państw afrykańskich - ogłosił resort dyplomacji w Kijowie.

Jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych wizytą ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby w krajach Afryki jesienią ubiegłego roku.

W Afryce, zwłaszcza w uzależnionych od importu ukraińskich i rosyjskich zbóż państwach na północy i wschodzie tego kontynentu, toczy się walka o serca i umysły. Prowadzą ją Ukraina, kraje i instytucje Zachodu, ale także Rosja - zauważył w październiku ubiegłego roku magazyn "Foreign Policy".

Wiele państw Afryki stanęło przed trudnymi wyborami. Np. Egipt, na który przypada większość całkowitej wielkości importu pszenicy na kontynencie, otrzymuje ponad 80 procent tego zboża jednocześnie z Rosji i Ukrainy - podkreślił wówczas amerykański kwartalnik.

14:55

Zamrożone aktywa rosyjskie należy wykorzystać na odbudowę Ukrainy - nie tylko aktywa oligarchów, ale w szczególności aktywa Centralnego Banku Rosji - podkreślił prezydent Łotwy Egils Levits w Parlamencie Europejskim.

14:43

Nieważne jak słabo wyszkolony jest dziś rosyjski żołnierz, jego karabin nadal wymierzony będzie w Ukraińców - powiedział prezydent Estonii Alar Karis, oceniając, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie może potrwać jeszcze kilka lat.

14:31

Pod koniec grudnia ubiegłego roku na granicy pomiędzy USA i Meksykiem pojawił się rosyjski inżynier wojskowy, prosząc o azyl i oferując ujawnienie najpilniej strzeżonych rosyjskich tajemnic wojskowych dotyczących bombowca Tu-160 - poinformował portal Yahoo News.

Portal powołał się na informacje zawarte w jawnym raporcie amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic (CBP).

Mężczyzna poprosił o azyl z obawy przed prześladowaniami za udział w antyputinowskich protestach wspierających Aleksieja Nawalnego, uwięzionego rosyjskiego dysydenta. Powiedział, że jest inżynierem budownictwa lądowego i że w latach 2018-2021 pracował przy produkcji bombowca Tu-160 w zakładzie produkcyjnym samolotów Tupolew w Kazaniu - pisze Yahoo News.

Tu-160, najcięższy bombowiec świata, zwany przez Rosjan "Białym Łabędziem", w kodzie NATO określany jako "Blackjack", jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym technologicznie samolotem, jakim dysponują Rosjanie; był używany w wojnie na Ukrainie - informuje portal.

14:22

"Reżim w Mińsku wykorzystuje "zwykłych obywateli" do manifestowania niezadowolenia z decyzji władz RP o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach i rzekomo konfrontacyjnej polityki Warszawy" - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

14:12

Siatka szpiegów rosyjskich nadal działa w krajach europejskich, ponieważ Rosję interesuje jako jej strefa wpływu cała Europa - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak w wywiadzie dla greckiego portalu Iefimerida.

14:01

Białoruś potrzebuje szerokiego dialogu społecznego na rzecz pojednania narodowego - zaapelował w ostatnim słowie w sądzie obrońca praw człowieka, tegoroczny noblista Aleś Bialacki, szef stowarzyszenia Wiasna.

W politycznym procesie grozi mu kara 12 lat więzienia, jego współpracownikom - 9 i 11 lat.

13:35

Fundamentem dyplomacji Estonii pozostaje wygrana Ukrainy i porażka Rosji. Musimy kontynuować wspieranie Kijowa i izolowanie Moskwy - podkreślił szef estońskiej dyplomacji Urmas Reinsalu, wygłaszając doroczne przemówienie przed estońskim Zgromadzeniem Państwowym.

13:21

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podał nazwiska swych proponowanych zastępców w resorcie, podkreślając, że zaprosił "nowych ludzi" do ministerstwa. Stanowisko pierwszego zastępcy ministra obrony Ukrainy ma objąć gen. Ołeksandr Pawluk.

13:04

Jestem pewien, że zarówno Szwecja, jak i Finlandia staną się pełnoprawnymi członkami NATO. Już teraz oba kraje są bliżej zintegrowane z Sojuszem, proces ich akcesji przebiega najszybciej w historii - oświadczył w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

12:58

Ukraińscy żołnierze z Bachmutu informują, że sytuacja w mieście jest trudna, ale miasto jest wciąż pod ich kontrolą.

12:51

Norweski minister poinformował, że jego kraj zaoferuje 250 mln norweskich koron unijnemu funduszowi na rzecz Ukrainy. Środki zostaną przeznaczone na amunicję i części zamienne do leopardów. 

12:40

Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard 2 i do czterech pojazdów wsparcia. Ponadto przekażemy środki na amunicję i części zamienne - przekazał norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.

12:26

W Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt ustawy, która przewiduje odwołanie świąt 8 marca i 1 maja.

Deputowani proponują, by zamiast Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca) świętować Dzień Kobiet Ukrainy 25 lutego.

Projekt zakłada też zrezygnowanie ze Święta Pracy 1 maja. Proponuje się za to świętowania Dnia Matki, który zwyczajowo jest obchodzony w drugą niedzielę maja.

Deputowani chcą też, by pamięć poległych w II wojnie światowej uczczono 8 maja, a nie tak jak w Rosji 9 maja.

11:45

Chociaż prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców F-16, urzędnicy w Waszyngtonie przyznają, że prawdopodobnie dostarczą Kijowowi bardziej zaawansowane środki obrony powietrznej albo przynajmniej zgodzą się na dostawy F-16 z innych państw - podaje we wtorek dziennik "Financial Times".

Sprawa dostawy myśliwców będzie dyskutowana podczas wtorkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli - informuje brytyjski dziennik na podstawie swoich źródeł. Zaznacza jednak, że chociaż uzyskanie zachodnich samolotów bojowych jest długoterminowym celem Kijowa, to obecnie o wiele istotniejsze są dostawy amunicji i systemów obrony powietrznej.

11:12

Dostarczanie myśliwców dla Ukrainy nie jest obecnie kwestią, jaką zajmuje się rząd federalny - potwierdziła minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock podczas wizyty w Helsinkach, dzień przed posiedzeniem Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na szczeblu ministrów obrony.

Ministrowie obrony z krajów zachodnich spotykają się we wtorek w Brukseli na kolejnym spotkaniu w tzw. formacie Ramstein. Spodziewany jest również udział ministra obrony Ukrainy. "Z reguły na takich spotkaniach podejmowane są nowe zobowiązania, dotyczące dostaw broni" - podkreśliła dpa.

11:03

Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową - przekonywał w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dodał też, że Ukraina udowodniła, że w końcu zwycięży.

Austin zwrócił uwagę, że Kreml najwyraźniej liczy, że uda mu się przeczekać sojuszników z NATO, aż zniechęcą się wspieraniem Ukrainy. Amerykański minister zapewnił jednak, że zarówno jego kraj, jaki i Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać Kijów na "długim dystansie".

Ta wspólna determinacja podtrzyma impet Ukrainy w nadchodzących tygodniach - przekonywał przed spotkaniem szefów resortów obrony krajów NATO.

10:46

Niemcy wznowią produkcję amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard, przeznaczonej dla Ukrainy; kontrakty z producentem, firmą Rheinmetall, zostały podpisane - poinformował we wtorek w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius (SPD) w kuluarach spotkania międzynarodowej grupy kontaktowej NATO ds. dostaw broni na Ukrainę.

10:43

Na większości obszaru Ukrainy odwołano alarm przeciwlotniczy.

10:34

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ataków zginęły trzy osoby, a rannych zostało sześć cywilów. W samym obwodzie donieckim Rosjanie zaatakowali 15 osiedli. Zginął jeden cywil - podają lokalne władze.

10:05

Amerykańscy urzędnicy poinformowali swoich ukraińskich odpowiedników, że nie przekażą im rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, m.in. dlatego, że obawiają się o uszczuplenie własnych zapasów tych pocisków - pisze w poniedziałek portal Politico.

Pierwszym powodem, dla którego Pentagon wstrzymuje się przed przekazaniem tych rakiet jest obawa o to, że Ukraińcy użyliby ich do atakowania celów w głębi terytorium Rosji, co byłoby przekroczeniem kolejnej granicy w konflikcie, do czego USA nie chcą dopuścić - przypomina portal.

Jak relacjonuje Politico, opierając się na swoich źródłach, podczas niedawnego spotkania w Pentagonie amerykańscy urzędnicy powiedzieli przedstawicielom rządu w Kijowie, że dodatkowym powodem byłaby konieczność zmniejszenia własnych zapasów tego uzbrojenia, co wpłynęłoby na gotowość amerykańskiej armii do ewentualnej przyszłej walki.

09:57

Ukraińska armia przeprowadziła specjalne szkolenie w obwodzie rówieńskim. Jego celem było zwiększenie bezpieczeństwa w pobliżu granicy z Białorusią. Żołnierze ćwiczyli jak reagować w razie sabotażu w obwodzie rówieńskim - poinformowało SBU.

09:30

Szef Pentagonu spotkał się przed ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

Dziś w Brukseli spotykają się ministrowie obrony NATO.

"Zawsze miło jest spotkać mojego dobrego przyjaciela i ukraińskiego kolegę Ołeksija Reznikowa. Ponad 50 krajów członkowskich UDCG (grupa kontaktowa ds. obrony Ukrainy - red.) zjednoczyło się z wami w tej walce o suwerenność i samoobronę Ukrainy" - podkreślił na Twitterze Austin.

09:19

Rosja szykuje się na dłuższą wojnę; musimy dostarczyć Ukrainie broń, która pozwoli jej wygrać - mówił podczas konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg.

09:06

Komitet Wykonawczy Rady Miasta Berdiańsk informuje o wybuchu w centrum miasta. "Najprawdopodobniej okupanci odpalają rakiety z akwenu morskiego lub działa obrona przeciwrakietowa" - czytamy we wpisie na Telegramie.

08:51

Na terenie Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - podaje agencja Ukrinform.

Kanał Białoruski Gajun zajmujący się monitorowaniem aktywności wojskowej na Białorusi poinformował o poderwaniu samolotów A-50U i MiG-31K z lotniska Moczuliszcze. Z lotniska Baranowicze miał z kolei wystartować myśliwiec eskortowy.

Natalia Gumieniuk, szefowa centrum prasowego dowództwa operacyjnego "Południe" wcześniej informowała, że Rosja przygotowuje się do kolejnego zmasowanego ataku rakietowego.

08:35

"Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich 461 dzieci zginęło, a ponad 923 zostało rannych w wyniku rosyjskiej inwazji" - czytamy w komunikacie ukraińskiej prokuratury.

08:07

Francja, Niemcy i Kanada rekomendują swoim obywatelom opuszczenie Białorusi. Jest to związane z zamknięciem przez Polskę przejścia granicznego Bobrowniki-Berestowica i możliwymi dalszymi utrudnieniami.

Rekomendacje władz Francji, Niemiec i Kanady to aktualizacja dotychczasowych zaleceń, związanych z trwającą od lutego ubiegłego roku agresją Rosji na Ukrainę.

07:46

Brytyjski wywiad informuje, że w ciągu ostatnich trzech dni najemnicy z grupy Wagnera poczynili postępy i przejęli kontrolę nad częścią terenów na obrzeżach Bachmutu.

07:18

W czasie rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło trzech rosyjskich kryminalistów, rekrutowanych przez grupę Wagnera. Zginęli 59-letni Serhij Maksimenko, 55-letni Andrij Bierieżnych i 55-letni Ihor Kusk.

07:16

NATO tworzy specjalną komórkę, która będzie miała za zadanie poprawę ochrony infrastruktury krytycznej Sojuszu. To efekt prawdopodobnego sabotażu na Nord Stream 2 - podaje portal dw.com.

07:06

Przedstawiciele 20 państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE): w tym Polski, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady  wezwali austriacki rząd do wycofania się z decyzji o przyznaniu wiz rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, wśród której jest 15 osób objętych unijnymi sankcjami. We wspólnym oświadczeniu podkreślono, że dla rosyjskich delegatów nie ma miejsca w instytucji, której zadaniem jest "szczery dialog i sprzeciwianie się wojnie".

06:56

Mimo zmian kadrowych na wysokim szczeblu, rosyjskie wojsko wciąż boryka się z tymi samymi problemami, które nękają je od początku inwazji na pełną skalę- powiedział John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

06:48

W kwaterze głównej NATO w Brukseli rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Główne tematy rozmów to wsparcie dla Ukrainy, sposoby uzupełnienia zapasów sprzętu i amunicji oraz ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

06:17

"W ciągu ostatniej doby oddziały naszych żołnierzy odpierały ataki okupantów na terenie obwodu charkowskiego: Newśke, Kreminnej, Szypyliwki; terenie obwodu ługańskiego: Biłohoriwki, Fiodorówki; obwodu donieckiego: Paraskowijiwki, Bachmutu, Wodiane, Marjinki i Pobiedy" - przekazała ukraińska armia.

06:02

Rosjanie skupiają swoje działania ofensywne na kierunkach: Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka, Nowopawliwka - przekazał sztab generalny Ukrainy.  

05:33

W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 nalotów na miejsca, w których są rosyjscy żołnierze - wynika z informacji przekazanej przez sztab generalny Ukrainy. Ponadto Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie - Su-24M i Su-25.

05:10

"Każdy, kto popełnił zbrodnie wojenne lub zbrodnie przeciwko ludzkości na Krymie, prowadził nielegalne prześladowania działaczy, dziennikarzy lub innych obywateli naszego kraju z powodów politycznych, musi ponieść zasłużoną karę. Kto okradał mieszkańców, odbierał im dostęp do surowców naturalnych, prowadził rosyjską propagandę czy szkolił dzieci do służby w armii rosyjskiej. Przede wszystkim mówimy o najwyższych urzędnikach administracji okupacyjnej, którzy podejmowali decyzje zarządcze i przyczynili się do ustanowienia reżimu okupacyjnego" - powiedziała mediom przedstawicielka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Tamila Taszewa.

Jej zdaniem amnestia lub lustracja powinny dotyczyć osób, które pracowały w strukturach okupacyjnych, ale nie podejmowali decyzji kierowniczych i nie popełnili innych przestępstw.