Ukraina: Tatarzy bojkotują referendum na Krymie

Niedziela, 16 marca 2014 (13:47)

Tatarzy zbojkotowali referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji. W zamieszkanych przez nich osiedlach prorosyjskie władze Autonomii nie mogły powołać komisji wyborczych, bo nikt nie chciał w nich zasiadać - podało radio Swoboda. Taka sytuacja panuje w Bachczysaraju i jego okolicach.

Ropa i gaz dla rosyjskich państwowych koncernów, w miejsce hrywny - rubel, ukraińscy żołnierze mają się poddać albo opuścić Krym. Mimo że referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji dopiero się zaczęło, separatystyczne władze już zapowiedziały, że takie będą skutki plebiscytu. czytaj więcej

Szef bachczysarajskiej rady rejonowej (powiatowej) Ilmi Umerow zwrócił się dziś do Tatarów z prośbą, by nie uczestniczyli w referendum i "nie wykonywali przestępczych poleceń" władz Autonomicznej Republiki Krymu.

Wczoraj natomiast Medżlis (parlament) Tatarów krymskich oświadczył, że kategorycznie sprzeciwia się próbom zdecydowania o przyszłości półwyspu bez swobodnego wyrażenia przez nich swojej woli. Przesłanie tej treści, skierowane do całego narodu ukraińskiego i do Rady Najwyższej Ukrainy, podpisał przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow. Tatarzy zaapelowali do ukraińskiego parlamentu i innych organów władzy w Kijowie o niezwłoczne zagwarantowanie wspólnie z międzynarodowymi organizacjami takimi jak ONZ, OBWE czy UE możliwości swobodnego realizowania przez ich naród prawa do samookreślania się na ich historycznym terytorium.

Medżlis potwierdził też, że uznaje Ukrainę za suwerenne i niepodległe państwo w jego obecnych granicach, a także zdecydowanie potępił agresję ze strony Rosji i plany aneksji Krymu.

Tatarzy krymscy zostali wysiedleni z półwyspu przez Moskwę w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą. Pozwolono im wrócić na Krym dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do rosyjskich władz.

Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy z 1 listopada 2013 roku, 58,5 procent z 2 milionów mieszkańców Krymu to Rosjanie, 24,3 procent - Ukraińcy, 12,1 procent - krymscy Tatarzy, 1,4 procent - Białorusini, 1,1 procent - Ormianie, a 2,6 procent - przedstawiciele innych narodów.


(edbie)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Rewolta na Ukrainie