Na 30 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży dobiegają końca najważniejsze inwestycje realizowane w związku z tym wydarzeniem. Kraków jest już udekorowany, a na Błoniach ruszyła budowa ołtarza.
Pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski zaznaczył w rozmowie z PAP, że resorty odpowiedzialne za poszczególne obszary związane z bezpieczeństwem w czasie ŚDM, nie zgłaszają większych problemów. Z ostatnich informacji jakie od nich mam wynika, że nie widzą większego ryzyka po swojej stronie, w swoich zakresach odpowiedzialności - powiedział. Siły i środki zostały zaplanowane, ryzyka zdiagnozowane; trwa realizacja planu - dodał.
Jestem spokojny, gdy myślę o perspektywie 30 dni, które mamy jeszcze do dyspozycji. Na pewno zdążymy - mówił PAP koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.
9 czerwca ogłoszono oficjalny program pobytu papieża Franciszka, który odwiedzi Kraków, Jasną Górę i b. obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Nowością jest spotkanie Franciszka z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu. Watykan potwierdził też, że papież przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą z ul. Franciszkańskiej na krakowskie Błonia, odwiedzi siostry prezentki, a w Campusie Misericordiae pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.
Według danych Komitetu Organizacyjnego przyjazdem do Krakowa zainteresowanych jest ok. 560 tys. osób, z czego 320 tys. wybrało już konkretne świadczenia: zakwaterowanie, noclegi i wyżywienie. Jest wśród nich 450 osób niepełnosprawnych (już zarejestrowanych), trwają rozmowy z kolejną grupą ze wspólnoty L'Arche.
Zakończono rekrutację wolontariuszy krótkoterminowych - pielgrzymom będzie pomagać w sumie 19 tys. wolontariuszy, w tym 3,5 tys. obcokrajowców. Część z tych osób już wie, jakie zadania będą wykonywać. Część dopełnia jeszcze formalności- poinformowała PAP Ewa Korbut z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
Trwa rozwożenie do parafii, w których będą zakwaterowani pielgrzymi plecaków pielgrzyma. Poczta Polska jest odpowiedzialna za dystrybucję 625 tys. plecaków, ponad 2,5 mln egzemplarzy publikacji książkowych oraz ponad 600 tys. identyfikatorów i 6,5 mln talonów żywnościowych dla pielgrzymów.
Na krakowskich Błoniach trwa budowa ołtarza. W Campusie Misericordiae ruszy wkrótce. Ołtarze zaprojektował architekt prof. Stanisław Niemczyk. Oba mają mieć prostą, ascetyczną formę, choć ze względu na liczbę osób, które muszą pomieścić będą mieć dość duże rozmiary. Do ołtarzy przylegać będą scena dla chóru i orkiestry oraz scena, na której prezentowane będą wydarzenia Festiwalu Młodych. W sumie konstrukcja na Błoniach będzie mieć 145 m, w Brzegach 175 m szerokości.
Od kilkunastu dni udekorowane są już ulice Krakowa - na słupach oświetleniowych zawisło 2,7 tys. pionowych, kolorowych flag z wizerunkami Jana Pawła II i św. siostry Faustyny.
Zakończyliśmy remonty większości ulic i chodników. Do połowy lipca powinien potrwać ostatni z zaplanowanych remontów ul. Kocmyrzowskiej - powiedział PAP rzecznik ZIKiT Michał Pyclik. Wybudowana została kładka nad rzeką Wilgą, łącząca dwa sanktuaria: św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia; powinna być ona oddana do użytku w pierwszych dniach lipca. Zaawansowane są prace przy budowie kładki nad trasą kolejową przebiegającą obok sanktuariów - pierwsza jej część południowa zostanie oddana do użytku przed ŚDM, druga północna ma być ukończona zgodnie z umową do 30 września br.
Udało się wyłonić firmy, które zajmą się oznakowaniem parkingów, ustawieniem tablic prowadzących pieszych oraz oznakowaniem dodatkowych bus-pasów wytyczonych na czas ŚDM dla komunikacji miejskiej. Dopiero w trzecim podejściu wybrana została firma, która oznakuje strefy ograniczonego ruchu, a miasto zapłaci za to więcej niż planowało - 2,6 mln zł - umowa ma być podpisana w najbliższych dniach.
W każdej dzielnicy Krakowa organizowane są spotkania informacyjne dla mieszkańców, w czasie których wyjaśniane sa im zasady poruszania się po Krakowie w czasie ŚDM. Zarząd Infrastruktury Komunikacji i Transportu uruchomił w ostatnich dniach specjalny serwis (www.sdminformacjadrogowa.pl), w którym można znaleźć informację o organizacji ruchu, możliwych utrudnieniach, zasadach poruszania się oraz komunikacji miejskiej.
W Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką żołnierze z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego wybudowali cztery mosty tymczasowe: dwa mosty na Drwini i po jednym na Serafie i Zabawce. Wybudowane zostały także trzy mosty stałe, a do 10 lipca zakończone powinny być prace przy ośmiu kładkach tymczasowych.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz zarówno teren Campusu Misericordiae, jak i Błonia zostały sprawdzone przez saperów. W Brzegach kończy się wytyczanie sektorów. Przesunięto tam linię energetyczną i wybudowano stały maszt GSM, dodatkowo przed uroczystościami ustawione zostaną maszty mobilne. Na ukończeniu jest droga wzdłuż rzeki Drwiny.
Większość zaplanowanych w związku z ŚDM inwestycji powinna zakończyć się na przełomie czerwca i lipca - powiedział PAP Marcinkiewicz. Jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne to m.in.: zwiększono przepływ łączy numeru 112, a przeprowadzony test obciążeniowy ukończył się pozytywnie. Dodatkowo przeszkolono operatorów. W operatorce współpracujemy z tłumaczami dziewięciu języków m.in. portugalskiego, włoskiego i hiszpańskiego - mówił.
Organizatorzy ŚDM mają nadzieję, że podczas pobytu w Brzegach Franciszek skorzysta z apartamentu przygotowanego dla niego w Domu Miłosierdzia. Powstają meble, które mają stanowić wyposażenie tego miejsca: łóżko, szafka nocna, biurko z fotelem, stolik okolicznościowy i dwa krzesła.
(mn)