„Rady klasyfikacyjne w klasach maturalnych muszą odbywać się przy obecności co najmniej połowy zatrudnionych w szkole nauczycieli” - mówi RMF FM Joanna Wołek-Łyson, prawnik, ekspert od prawa oświatowego. "Uchwał podjętych w innym składzie po prostu nie ma" - podkreśla mecenas z kancelarii Kols.
Ustawa prawo oświatowe wskazuje, że w skład rady pedagogicznej wchodzą nauczyciele pracujący w danej szkole i dyrektor tej placówki. Nie chodzi o nauczycieli pracujących obecnie, tylko o nauczycieli zatrudnionych w szkole - tłumaczy prawnik.
Wcześniej małopolska kurator Barbara Nowak stwierdziła, że w czasie strajku, w sytuacjach ekstremalnych, rady mogłyby odbywać się nawet w jednoosobowym składzie, w obecności tylko dyrektora szkoły. W sytuacji usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczycieli (np. strajkują), quorum stanowią wszyscy obecni, w skrajnym przypadku także sam dyrektor, podejmują/je uchwałę o klasyfikacji i dopuszczeniu do matury. Taką uchwałę może uchylić tylko kurator oświaty. Ja nie uchylę - napisała 16 kwietnia na Twitterze Barbara Nowak.