W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II nowy następca brytyjskiego tronu książę William i jego żona księżna Kate będą nosić nowe tytuły: księcia i księżnej Kornwalii i Cambridge.
William i Kate nosili do tej pory tytuły księcia i księżnej Cambridge, zaś tytuł księżnej Kornwalii miała żona dotychczasowego następcy tronu, Karola - Camilla.
Po śmierci królowej Elżbiety II, jej najstarszy syn automatycznie przejął tron, przyjmując imię Karola III, z kolei jego starszy syn William został następcą tronu.
Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii.
Była nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Piastowała też godność głowy 14 innych państw.
Za czasów Elżbiety II stanowiska premierów brytyjskich pełniło 15 polityków od Winstona Churchila, po Liz Truss. Odbyła ponad 250 podróży, odwiedziła ponad 100 krajów, w tym Polskę. Była pierwszą monarchinią brytyjską, która wybrała się do Australii, Nowej Zelandii, Chin i Ameryki Południowej. Gościła 112 głów państw, w tym prezydenta Polski Lecha Wałęsę, a ostatnim amerykańskim, którego przyjęła, był Joe Biden.
Pogrzeb państwowy Elżbiety II odbędzie się najprawdopodobniej 18 września w Opactwie Westminsterskim. W całym kraju w południe zapadnie 2-minutowa cisza. Odbędą się dwie procesje w Londynie i Windsor.
Królowa zostanie pochowana na zamku Windsor, w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI (obok jej ojca).
Portret królowej będzie wisiał z czarną wstążką we wszystkich ratuszach przez miesiąc (okres żałoby), zanim zostanie przeniesiony w "odpowiednie miejsce" i zamieniony portretem nowego króla.
Wszystkie kwiaty złożone wokół pałaców królewskich i publicznych ratuszów zostaną usunięte po pogrzebie państwowym.