Już w najbliższy poniedziałek poznamy laureata Nagrody Nobla z medycyny. Wydarzenie to rozpocznie w Sztokholmie tydzień, podczas którego zastaną ogłoszeni nobliści we wszystkich dziedzinach.
Nagrody Nobla powstały po śmierci szwedzkiego biznesmena i wynalazcy Alfreda Nobla, który zostawił po sobie fortunę. W testamencie Nobel przeznaczył większość swojego majątku na ustanowienie nagród z fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury oraz działań na rzecz pokoju na świecie. Według jego ostatniej woli nagrody powinny zostać przyznane "tym, którzy w poprzednim roku przynieśli największe korzyści ludzkości".
Pierwsza nagroda Nobla została przyznana w 1901 r. Od tego czasu komitety złożone z naukowców i autorytetów na podstawie nadesłanych nominacji decydują, kto zostanie wyróżniony.
Nominacje są silnie strzeżonym sekretem. Dokumenty na ten temat zostają odtajnione dopiero 50 lat później.
Tydzień przyznawania nagród w Sztokholmie jest nazywany "Nobel Calling" i zaczyna się już w najbliższy poniedziałek. W tym czasie w Muzeum Nagrody Nobla przygotowano specjalny program dla zwiedzających, a ośrodki naukowe otwierają swoje laboratoria.