Egzamin dojrzałości z języka angielskiego odbędzie się w środę 7 maja. Zapytaliśmy nauczycielkę angielskiego, na co należy teraz zwrócić szczególną uwagę. Odpowiedź jest jasna: czas na utrwalenie wiedzy i skupienie się na praktycznych aspektach egzaminu. Zapytaliśmy też, czego na pewno można się spodziewać po otwarciu arkuszy.
Myślę, że w tej chwili to już nie czas na uczenie się nowych regułek, ale raczej na utrwalenie tego wszystkiego, co już wiemy - podkreśla w rozmowie z RMF FM Dorota Suchacz, dyrektor II LO w Gdańsku.
W tej decydującej fazie przygotowań nacisk kładziony jest na efektywne wykorzystanie dotychczas zgromadzonej wiedzy, zamiast na próby przyswajania nowych informacji.
Arkusze to na pewno najlepsze rozwiązanie - zaznacza nauczycielka. Warto korzystać z wiarygodnych źródeł, takich jak repetytoria renomowanych firm czy strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która oferuje modele odpowiedzi. To pozwala na dokładne zrozumienie struktury egzaminu i sposobu oceniania odpowiedzi.
Przygotowanie do matury ustnej również nie może zostać pominięte.
Na pewno nagranie siebie jest dosyć odważnym krokiem... warto też namówić kolegę koleżankę do tego, żeby razem usiąść i zamieniać się rolami - radzi nauczycielka. Takie metody pozwalają na przełamanie bariery językowej i zwiększenie płynności wypowiedzi.
Jeżeli chodzi o egzamin ustny, zasady są takie same, czyli zawsze będzie rozmowa, opis obrazka, będą pytania do wyboru, do podjęcia uargumentowania tego, co wybieramy. Jeżeli chodzi o egzamin pisemny, to na pewno zawsze pojawi się relacjonowanie wypowiedzi - wskazuje.
Warto zerknąć na te formy wyrażania przeszłości. Warto również zwrócić uwagę na typowe takie parafrazy, gdzie na przykład mamy elementy strony biernej, mowy zależnej czy wykorzystania kolokacji - dodaje.
Dzień przed maturą powinien być dniem odpoczynku.
Już nic nie powtarzamy. Nigdzie nie zaglądamy, relaksujemy się. Przede wszystkim trzeba się dobrze wyspać - radzi Dorota Suchacz.
Ostatnie chwile przed egzaminem powinny być poświęcone na regenerację sił, a nie na intensywną naukę.
Jak mówi nauczycielka, podczas egzaminu ważne jest, aby mądrze zarządzać czasem - zaplanować, ile czasu poświęcić na każde zadanie, ale też zostawić sobie chwilę na ich sprawdzenie. Warto czytać polecenia uważnie, zwłaszcza w zadaniach otwartych - tam podkreślić można kluczowe wyrazy, które pomogą zrozumieć, czego dokładnie się oczekuje.
W części ze słuchu nie ma potrzeby pośpiechu z odpowiedzią.
Przy pytaniach otwartych należy dbać o pełną poprawność językową, zwłaszcza podstawowych słów. W pracach pisemnych upewnij się, że odnosisz się do wszystkich punktów polecenia i rozwijasz je w sposób szczegółowy - każdy rozwinięty punkt powinien zawierać co najmniej trzy różne elementy.
Maturalny maraton rusza w tym roku 5 maja, a zakończy 24 maja.
Sesja zacznie się od matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. 6 maja maturzyści zmierza się z matematyką na poziomie podstawowym. Egzaminy pisemne z języków obcych na poziomie podstawowym (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego), przeprowadzone zostaną 7 maja.
Po raz pierwszy matura zostanie przeprowadzona zgodnie z wymaganiami tzw. odchudzonej podstawy programowej, w której treści nauczania zostały uszczuplone o ok. 20 proc.
Aby zdać egzamin dojrzałości, obowiązkowo trzeba przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą dodatkowo przystąpić do egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego z tego języka.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wyniki tegorocznych matur CKE ma opublikować 8 lipca. W tym samym dniu maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki, otrzymają też świadectwa maturalne.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów. W przypadku przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.
Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia: 19 sierpnia będą poprawkowe egzaminy pisemne, a 20 sierpnia - ustne.
Wyniki egzaminów poprawkowych maturzyści poznają 10 września.