W 2024 roku egzamin maturalny zostanie przeprowadzony na nieco innych zasadach niż w latach poprzednich. O wszystkich zmianach poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Nie zmienia się to, że tak jak w roku 2023, również w 2024 matura zostanie przeprowadzona w dwóch formułach: formule 2023 i formule 2015. Do egzaminu w formule 2023 przystąpią po raz pierwszy osoby, które ukończyły:
W formule 2015 egzamin będą po raz pierwszy zdawać osoby, które:
Podobnie jak w ubiegłym roku i dwa lata temu, także w tym roku, ze względu na pandemię Covid-19 i długi okres nauki zdalnej, egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej. Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym zapisane jest, co uczeń powinien umieć z każdego przedmiotu na zakończenie danego etapu edukacyjnego.
Aby zdać maturę, absolwent będzie musiał zdać egzaminy z przedmiotów obowiązkowych (język polski, język obcy nowożytny, matematyka, język mniejszości narodowej jeśli uczeń jest absolwentem szkoły lub oddziału z nauczaniem języka mniejszości) i przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.
Egzaminy będą się składały z części ustnej i pisemnej.
Egzamin pisemny z przedmiotów obowiązkowych będzie przeprowadzony na poziomie podstawowym. Egzamin maturalny ustny z przedmiotów obowiązkowych będzie zdawany na jednym poziomie.
Część ustna egzaminu z języka polskiego w 2024 roku będzie polegała na wylosowaniu przez ucznia zestawu zadań. Każdy zestaw będzie się składał z dwóch zadań:
- pierwsze zadanie (z puli zadań jawnych dostępnych TUTAJ) będzie sprawdzać znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej.
- drugie zadanie będzie polegało na omówieniu zagadnienia dotyczącego języka, literatury lub innego dzieła sztuki na podstawie dołączonego do polecenia tekstu.
Część pisemna będzie się składała z dwóch arkuszy. Pierwszy z nich będzie sprawdzał wiedzę na temat języka polskiego, drugi będzie zawierał dwa tematy wypracowania do wyboru. Absolwent będzie musiał w wypracowaniu odwołać się do jednego utworu z obowiązkowej listy lektur i dwóch kontekstów - społecznych, kulturowych, politycznych itd.
Wypracowanie będzie musiało mieć długość minimum 300 wyrazów.Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut.
Na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym zwiększy się liczba punktów, które będzie można uzyskać odpowiadając na pytania zamkniete - nawet 29. Nie będzie zadań, za które można uzyskać 5 lub 6 punktów. Pojawi się też nowy typ zadań - "prawda - fałsz".
Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 180 minut.
Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie się składał wyłącznie z zadań otwartych. Potrwa 180 minut.
Aby zdać maturę absolwenci będą musieli zdać pisemny egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym na co najmniej 30 proc. punktów. Osoby, które są absolwentami szkół lub oddziałów dwujęzycznych, muszą zdawać język obcy nowożytny na poziomie dwujęzycznym.
Egzamin pisemny z poziomu podstawowego będzie trwał 120 minut. Składa się z testu i wypracowania na 80-130 wyrazów.
Egzamin pisemny z poziomu rozszerzonego będzie trwał 150 minut. Tak w przypadku poziomu niżej, też będzie się składał z testu i wypracowania, ale dłuższego: na 200-250 wyrazów.
Każdy zdający maturę w 2024 roku będzie musiał przystąpić do części ustnej egzaminu z języka obcego nowożytnego. Absolwent będzie musiał zdać egzamin na co najmniej 30 proc. punktów. Na egzaminie będzie można zdobyć 18 punktów. Zdający przeprowadzi rozmowę z egzaminatorami z odrywaniem ról, opisze ilustracje i odpowie na trzy pytania jej dotyczące, a następnie wypowie się na zadany temat i odpowie na dwa pytania.
Zdający maturę z historii na poziomie rozszerzonym w 2024 roku zmierzą się z nowymi zasadami oceniania. Minimalna długość wypracowania będzie wynosiła 300, a nie 500 wyrazów.
Na maturze z wiedzy o społeczeństwie zamiast wypracowania absolwenci napiszą dwie dłuższe wypowiedzi w formie np. zażalenia, pozwu, apelacji na podstawie materiałów źródłowych.
Na maturze z biologii, chemii, fizyki i geografii będzie więcej zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności z różnych działów na podstawie tekstów, wykresów, tabel.
Copyright © 1999-2025 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu