Katastrofa smoleńska: W grobie Piotra Nurowskiego było pochowane ciało Mariusza Handzlika

Środa, 4 stycznia 2017 (14:04)

Prokuratura oficjalnie potwierdza, że w grobie byłego szefa PKOl-u Piotra Nurowskiego było pochowane ciało prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika. Potwierdziły to badania DNA. Teraz śledczy czekają na oficjalne wyniki badań szczątków ekshumowanych z grobu Handzlika. To prawdopodobnie ciało Piotra Nurowskiego.

Sekcja zwłok została przeprowadzono we wtorek. Z nieoficjalnych informacji wynika, że  kolejne ekshumacje mają zostać przeprowadzone w następnym tygodniu.

Katastrofa smoleńska: Wstępne wyniki badań wskazują, że w grobie Handzlika pochowano Nurowskiego

Wstępne badania wskazują, że osoba ekshumowana w ostatnich dniach 2016 r. z grobu podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika to prawdopodobnie były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł... czytaj więcej

Od początku nowego śledztwa smoleńskiego ekshumowano szczątku 11 ofiar. Początkowo prokuratura planowała, że do końca 2016 roku ekshumowanych zostanie 10 osób. 11 ekshumacja miała związek z tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w przypadku jednej osoby doszło do zamiany ciała.

Wcześniej ekshumowani zostali: para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, Stefan Melak, Tomasz Merta, Aleksander Szczygło, Edward Duchnowski, Janina Natusiewicz-Mirer, Ewa Bąkowska i Dariusz Michałowski.

Część badań nadal trwa

Prokuratura Krajowa na razie nie ujawnia szczegółowych informacji nt. ekshumacji i wyników badań. Jak dowiedziała się PAP, część badań nadal trwa. Poza parą prezydencką (która została powtórnie pochowana kilka dni po ekshumacji, w połowie listopada - PAP) potwierdzono badaniami genetycznymi tożsamość wiceministra kultury Tomasza Merty i Stefana Melaka - przewodniczącego Komitetu Katyńskiego. Merta został ponownie pochowany jeszcze przed świętami, Melak w ubiegły piątek.

PK od początku informowała, że ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest niezbędna wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.

Śledczy planują 83 ekshumacje

Przeprowadzone mają zostać - jak informowali śledczy - ekshumacje w sumie 83 osób. Ciała pozostałych ofiar albo były ekshumowane przed kilkoma laty w śledztwie smoleńskim, albo zostały skremowane przed pochówkiem. Decyzje dot. ekshumacji spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Do Prokuratury Krajowej wpłynęło w tej sprawie 25 zażaleń, skarg i wniosków o uchylenie postanowienie ws. ekshumacji. W październiku ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.

(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Katastrofa smoleńska

RMF FM/PAP