Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął i skierował do Sejmu projekty ustaw składające się na tzw. "tarczę antykryzysową", która ma zapewnić wsparcie pracodawcom i pracownikom w dobie epidemii koronawirusa. Sejm ma zająć się pakietem na piątkowym posiedzeniu.
"Tarcza antykryzysowa" to pakiet kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resorty rozwoju i finansów oraz Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
"Rada Ministrów skierowała w czwartek do Sejmu projekty związane z tzw. tarczą antykryzysową. Przyjęte w trybie obiegowym projekty, które trafią pod obrady parlamentu, to: projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
"Za finalizację prac nad ‘tarczą’ odpowiadał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Dziś, po kilku dniach konsultacji ze stroną społeczną oraz po spotkaniach z klubami opozycyjnymi, cały projekt ‘tarczy’ został przyjęty przez rząd w trybie obiegowym" - dodał.
"Tarcza antykryzysowa" opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i wparcie dla inwestycji publicznych.
W realizację pakietu zaangażowane będą takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej.
Według rządu, wartość "tarczy" to co najmniej 10 procent polskiego PKB.
Edyta Bieńczak
Copyright © 1999-2025 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu