Dziś uczniowie nie idą do szkoły. Zgodnie z decyzją rządu, w związku z IV fala zachorowań na koronawirusa, do 9 stycznia przechodzą na naukę zdalną. Rodzicom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Poniżej wyjaśniamy, jak go zdobyć.
Do 9 stycznia 2022 roku zostaje ograniczone stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie przechodzą na naukę zdalną.
Czynne mają być świetlice dla dzieci z klas I-III, jeśli tego będą chcieli rodzice.
Ograniczenia nie dotyczą przedszkoli i zerówek.
Co ważne, możliwe będzie w tym czasie organizowanie konsultacji w szkole dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego.
Odbędą się też zaplanowane wcześniej konkursy, turnieje i olimpiady.
W między czasie uczniowie mają zimową przerwę świąteczną, która potrwa od 23 do 31 grudnia.
Od dziś uczniowie zaczynają naukę online, a ich rodzice będą mogli dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wyniesie 80 proc. wynagrodzenia i nie wliczy się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w ciągu roku.
Taki zasiłek dostaną rodzice dzieci, które nie skończyły 8 lat i starszych, niepełnosprawnych uczniów:
Maksymalny okres, za który można dostać zasiłek, to 21 dni, licząc od poniedziałku.
Nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
By dostać zasiłek, trzeba złożyć oświadczenie u pracodawcy albo przez portal PUE ZUS. Można je znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych albo Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski radzi, by zrobić to jak najszybciej. Pieniądze będą wypłacane w ciągu 30 dni.
Joanna Potocka
Copyright © 1999-2025 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu