Koronawirus niszczy sztukę. Odwoływane są koncerty i spektakle

Wtorek, 10 marca 2020 (06:21)

Jeśli dojdzie do odwołania kolejnych koncertów i spektakli, polską kulturę czekają straty porównywalne do tych lub większe, jakie były związane z okresem żałoby po katastrofie prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 r. - ocenia wtorkowa "Rzeczpospolita"

Gazeta podała, że "obecnie organizatorzy i dyrektorzy czekają na decyzję wojewodów". "Małopolski wojewoda już odwołał występ Carlosa Santana 17 marca w krakowskiej Tauron Arenie" - napisano.

Dziennik zwraca uwagę, że "sieci kin obniżają ceny biletów, a i tak frekwencja znacząco spada". W artykule oceniono, że "w najgorszej sytuacji znajdą się prywatne instytucje, które mogą ponieść straty z tytułu niesprzedanych lub zwróconych biletów". "Jeśli do tego dojdzie - same będą musiały sobie z tym radzić" - czytamy.

Nasze działania koncentrują się na zachowaniu podwyższonych standardów higieny - powiedziała "Rz" Klaudyna Desperat z Teatru Polonia Krystyny Jandy. Na razie bilety mamy wyprzedane na kilka tygodni. Nie obserwujemy paniki - dodała.

"Rz" pisze, że "trudną sytuację ma warszawska Roma". "Chociaż korzysta ze wsparcia ratusza, nie dotyczy ono płac i budżetu na produkcję.

"Nóż w plecy"

Koronawirus w Polsce: Odwołano wykłady w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Wykłady dla studentów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zostały odwołane. Tak zarządził rektor uczelni z powodu zagrożenia koronawirusem. czytaj więcej

Koronawirus może nam wbić nóż w plecy - przyznał w rozmowie z "Rz" dyrektor Romy Wojciech Kępczyński. Wszyscy artyści biorący udział w "Aidzie" są zatrudnieni na umowę o dzieło, a jest ich siedemdziesięciu. Jeśli nie będziemy grać - wszyscy pozostaną bez środków do życia. Mamy bilety wyprzedane na trzy miesiące. Strach pomyśleć, co się stanie, jeśli będziemy musieli odwoływać spektakle. Kto zagwarantuje, że widzowie powrócą? A jeśli wirus potrwa dłużej? Czuję się zaskoczony, bo gdy szalała grypa, nikt nie myślał o odwoływaniu spektakli - mówi Wojciech Kępczyński.

Hanna Zoll z działu prasowego Teatru Narodowego powiedziała gazecie, że w Teatrze "na razie zdarzają się tylko pojedyncze przypadki wycofywania rezerwacji starszych osób lub też szkół". Dodano, że Teatr Wielki-Opera Narodowa, dysponujący ponad tysiącem miejsc na widowni, działa zgodnie z wcześniejszym planem.

"Rz" podkreśla, że "podobnie rzecz się ma z dużymi klubami, które mają możliwość organizacji koncertów z publicznością liczącą więcej niż tysiąc osób". "Dotyczy to m.in. stołecznej Stodoły, Palladium czy Progresji" - czytamy.

"Jak dowiedzieliśmy się w Stodole, kierownictwo klubu zaleca śledzenie informacji. Tymczasem na czwartek i piątek zaprasza na dwa koncerty Kultu. W Palladium w sobotę ma wystąpić Happysad. W kolejnym tygodniu warszawski Torwar gości powracający po latach show Gregorian".

Pięć dni inkubacji koronawirusa. 14-dniowa kwarantanna wystarczy

Od zakażenia koronawirusem do wystąpienia pierwszych objawów mija najczęściej około 5 dni - pisze na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. To przeciętnie o dwa dni dłużej niż w przypadku... czytaj więcej

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Pandemia koronawirusa

Urszula Gwiazda

RMF FM/PAP